Diagnoza – nowotwór krwi - jest wstrząsem nie tylko dla Pacjenta, ale dla całej rodziny. Często informacja o chorobie pojawia się nagle. Człowiek pozostaje z wieloma pytaniami dotyczącymi choroby, sposobów leczenia i myślą – co dalej?
Naszym zamiarem jest tworzenie materiałów i dzielenie się wiedzą, która mamy nadzieję, będzie pomocna na każdym etapie – od diagnozy aż po czas rekonwalescencji.
W ramach "Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów" chcemy w pełni i kompleksowo wspierać Pacjentów na wszystkich etapach choroby od diagnozowania, poprzez leczenie, aż do całkowitego wyzdrowienia.
Dieta, aktywność fizyczna i wsparcie psychoonkologiczne mają ogromny wpływ na samopoczucie Pacjentów zmagających się z nowotworami krwi. Co więcej, sposób odżywiania się, ruch i pomoc psychologiczna mogą być integralną częścią terapii oraz skuteczną metodą na podniesienie jakości życia chorych.
Choroba nowotworowa to trudna sytuacja dla całej rodziny. W walce z nowotworem, biorą udział nie tylko zdiagnozowana osoba, ale również najbliżsi. Jak wspierać chorych na raka i z nimi rozmawiać? Poznaj nasze wskazówki.
Zbilansowana dieta może wspomagać leczenie chorób hematoonkologicznych i wpływać na ich przebieg. Odpowiednia ilość składników odżywczych w codziennym menu zapobiega powstawaniu niedoborów żywieniowych i pomaga utrzymać optymalną masę ciała.
Zapewnia sprawniejszą pracę układu odpornościowego osoby chorej oraz szybszą odbudowę komórek uszkodzonych przez chemioterapię lub chemioradioterapię. U osób wymagających przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych odpowiedni sposób żywienia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i odrzucenia przeszczepu.
Rehabilitacja to nieodłączny element leczenia. Jest ona ważna na każdym etapie. Specjaliści wskazują, że znacząco wpływa na proces rekonwalescencji i stan psychofizyczny Pacjentów hematologicznych. Ćwiczenia oddechowe oraz regularne uprawianie sportu wspomagają chorego w mierzeniu się ze skutkami terapii i leczenia.
U młodych kobiet przed przystąpieniem do leczenia nowotworowego możliwe jest także zabezpieczenie płodności na przyszłość (Fertility Preservation – FP). FP obejmuje mrożenie pobranych przed leczeniem onkologicznym komórek jajowych. W wielu przypadkach ograniczeniem jest jednak brak możliwości poddania stymulacji hormonalnej pacjentek nowotworowych. Niemożność zastosowania stymulacji znacznie ogranicza ilość komórek jajowych, które można pobrać w ramach zachowania płodności na przyszłość. Z tego powodu inną proponowaną dotychczas możliwością zabezpieczenia płodności kobiet przed leczeniem nowotworowym jest pobranie kory jajnika.
Więcej o zabezpieczeniu płodności kobiet
To właśnie kora jajnika jest miejscem, gdzie dojrzewają oocyty w pęcherzykach. W Klinice Fertilita trwa obecnie nabór do bezpłatnego projektu „Zachowanie płodności poprzez komórki macierzyste jajnika u Pacjentek otrzymujących terapie przeciwnowotworowe oraz u kobiet z przedwczesną niewydolnością jajników”, w których kryteria włączenia są następujące:
- wiek 23-43 lata,
- brak przeciwwskazań do ciąży,
- brak przeciwwskazań do zabiegu pobrania tkanki kory jajnika metodą laparoskopii,
- brak nieodwracalnego uszkodzenia macicy,
- brak wcześniejszych zabiegów chemio- i radioterapii,
- rozpoznanie nowotworu przy braku zajęcia jajników,
- mają dobre rokowanie w zakresie wyzdrowienia z choroby nowotworowej.
Elementy procedury zachowania płodności: 1/ stymulacja z następowym mrożeniem oocytow u pacjentek onkologicznych 2/ laparoskopowe pobranie wycinków z jajników, celem uzyskania oocytów zdolnych do zapłodnienia, przeznaczonych następnie do: a / transferu po zakończenu leczenia b/ do metody 0SC (ovarian stem cells) - wynikającej z realizacji projektu - także po zakończeniu leczenia.
Więcej informacji pod numerem telefonu 885 505 195 oraz na stronie Kliniki fertilita.pl.