Jak odnaleźć się po usłyszeniu diagnozy choroby nowotworowej własnego dziecka? Jak zorganizować życie w szpitalu, pogodzić je z tym co zostawia się przed drzwiami oddziału hematologicznego, który przez następne dni, a często i długie miesiące staje się nowym domem?
Zdecydowana większość chorych trafia na oddział onkologiczny z marszu. Są nieprzygotowani na dłuższy pobyt. Bo jak masz się przygotować, kiedy podstępny nowotwór atakuje znienacka?
Odpowiedzi na to i wiele innych pytań, jakie stają przed onkorodzicami znajdują się w poradniku napisanym przez Dorotę Kieszek, mamę 5-letniego Jasia, który przeszedł ciężką walkę z ostrą białaczką limfoblastyczną, przeszczepienie szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego i już u siebie w domu dzielnie wraca do formy.
Dorota również nie była gotowa na to co usłyszała na początku września 2020 roku w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie i nie spodziewała się, że ich pierwszy pobyt na oddziale potrwa nieprzerwanie cztery długie miesiące.
Z ogromu zebranych doświadczeń, wiedzy i wsparcia, jakie otrzymała od ludzi spotkanych na drodze leczenia powstał poradnik „Jak przetrwać na oddziale?”. Jest to zbiór praktycznych porad, wskazówek i osobistych refleksji Doroty. Razem ze swoim synem Jasiem spędziła na oddziale warszawskiego szpitala długie miesiące leczenia, którego kolejnym etapem było przeszczepieniem szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Jaś wygrał z ostrą białaczką limfoblastyczną i wraz ze swoją rodziną stawia w domu kolejne kroki przybliżające go do powrotu do pełni sił i zdrowia.
W poradniku znajdują się gotowe listy rzeczy, jakie warto zabrać na oddział dla dziecka i rodzica. Opisy szpitalnego oddziału hematoonkologicznego i zasad funkcjonowania jakie tam panują pozwoli przygotować się i szybciej odnaleźć w zupełnie nowej, szpitalnej rzeczywistości, zwłaszcza w sytuacji panującej pandemii. W książce znajduje się również spis i wyjaśnienie najczęściej słyszanych na oddziale trudnych, medycznych terminów oraz podstawowa wiedza, jak czytać dokumenty medyczne i wyniki badań.
Wydawcą poradnika jest Wyd. Dlaczemu.