Jaka jest zależność między aktywnością fizyczną a nowotworami? Specjaliści wskazują, że znacząco wpływa na proces rekonwalescencji i stan psychofizyczny Pacjentów hematologicznych. Ćwiczenia oddechowe oraz regularne uprawianie sportu wspomagają chorego w mierzeniu się ze skutkami terapii i leczenia.
Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej i rehabilitacja są niezwykle ważne także w przypadku remisji choroby oraz po jej wyleczeniu.
Pacjenci hematologiczni oraz towarzyszący im ból i zmęczenie mogą utrudnić odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Zarówno osoba rozpoczynająca terapię, jak i ta, która pokonała chorobę, przez długi czas boryka się z problemami dotykającymi wielu sfer życia – począwszy od odżywiania, kończąc na aktywności fizycznej i relacjach międzyludzkich[1].
Rozwiązaniem powyższych problemów może być rehabilitacja, czyli szereg czynności prowadzących do przywrócenia sprawności fizycznej oraz poczucia przynależności do społeczeństwa, którą Pacjent odznaczał się przed chorobą[2]. Obejmuje ona kompleksowe działanie, m.in. fizjoterapię czy konsultacje z psychologiem klinicznym, ale także aktywność fizyczną w zaciszu domowym[3].
Wdrożenie rehabilitacji oraz nieskomplikowanych ćwiczeń może okazać się jednym z istotnych czynników wspomagających Pacjenta w walce z nowotworem krwi. Ich celem jest:
Warto pamiętać o tym, że rodzaj aktywności fizycznej oraz jej intensywność powinny być dostosowane do stanu zdrowia i kondycji osoby chorej. Dlatego niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem oraz rozmowa z dietetykiem lub innym specjalistą – dzięki temu Pacjent będzie pod stałą kontrolą, a wszelkie kontuzje oraz dyskomfort wywołany wykonanymi ćwiczeniami będą zgłaszane na czas.
To może Cię zainteresować: Nawroty w chorobach nowotworowych krwi
Nie od dziś wiadomo, że uprawianie sportu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne oddziałują na poczucie własnej wartości oraz poprawiają nastrój. To także świetny sposób na walkę ze stresem[5], który u osób z nowotworami krwi może osiągać niezwykle wysoki poziom. Oto w jaki sposób ruch i aktywność fizyczna wpływają na Pacjentów hematologicznych:
• redukcja zmęczenia i osłabienia organizmu;
• podwyższenie siły mięśni;
• wzrost motywacji do dalszego działania;
• poprawa jakości snu[6].
To tylko niektóre z pozytywnych efektów regularnego uprawiania sportu w przypadku osób z nowotworami krwi. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielka aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na walkę z bólem, który nierzadko jest wynikiem radio- czy chemioterapii[7].
Regularny wysiłek pod nadzorem lekarza oraz innych specjalistów to także niezastąpiony sposób na poprawę apetytu. Zdarza się, że Pacjent hematologiczny boryka się z utratą masy ciała, która jest następstwem zaburzeń w odżywianiu. Niedożywiony i osłabiony gorzej znosi leczenie, a towarzyszące mu powikłania odczuwa dotkliwiej, niż osoba o prawidłowej wadze. Oprócz kontrolowania masy ciała oraz wielkości i jakości posiłków specjaliści zalecają aktywność fizyczną, np. w postaci kilkunastominutowego spaceru czy jogi, które w znaczący sposób wpłyną na apetyt.
Przeczytaj także: Leczenie - jak wygląda, jakie są podstawowe standardowe terapie
Aktywność fizyczna może korzystnie wpłynąć na leczenie choroby nowotworowej. Należy pamiętać o tym, że to specjalista decyduje o stopniu jej intensywności, a inne czynniki, takie jak etap rozwoju choroby, schorzenia towarzyszące, dolegliwości związane z leczeniem oraz stopień sprawności fizycznej determinują rodzaj wykonywanych ćwiczeń.
Pacjent, który w związku z chorobą zaprzestał jakiejkolwiek aktywności, na początku powinien wybrać się na kilkuminutowy spacer – w wolnym, ale jednostajnym tempie. Dodatkowym wsparciem mogą być ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej lub klęku podpartego. Z biegiem czasu zakres ruchów ciała oraz wydolność Pacjenta hematologicznego zwiększy się, a rodzaj wykonywanych ćwiczeń ulegnie zmianie na bardziej intensywny, dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia osoby chorej.
Należy pamiętać o tym, że u osób ze stwierdzoną obniżoną odpornością lub krzepliwością krwi warto zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz czy w miejscach, gdzie zgromadzają się większe skupiska ludzi[9]. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych infekcji czy zdarzeń, które mogłyby wpłynąć na proces leczenia.
Bibliografia:
1 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna
2 https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/rehabilitacja;3966771.html
3 https://glospacjenta.pl/public/media/library/173/gpo220172pdf.pdf
5 https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/dlaczego-warto-dac-sie-poruszyc-kazdego-dnia/
6 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna
8 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna
9 https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/128885,rehabilitacja-onkologiczna