Rusza akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach”. Radosna, pełna życia i zawsze chętna do zabawy – pięcioletnia Hania z Łodzi, w sposób typowy dla swojego wieku jest ciekawa świata i niezwykle aktywna. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze do niedawna beztroska zabawa była dla dziewczynki czymś niemożliwym, a pierwsze lata życia zostały zdominowane przez pobyty w szpitalu i ciągłe kontrole lekarskie.
Rusza akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach”.
Radosna, pełna życia i zawsze chętna do zabawy – pięcioletnia Hania z Łodzi, w sposób typowy dla swojego wieku jest ciekawa świata i niezwykle aktywna. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze do niedawna beztroska zabawa była dla dziewczynki czymś niemożliwym, a pierwsze lata życia zostały zdominowane przez pobyty w szpitalu i ciągłe kontrole lekarskie. Dzisiaj po ciężkiej walce z ostrą białaczką limfoblastyczną i udanym przeszczepieniu szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy, Hania jest zdrowa, a teraz została bohaterką kampanii społecznej ukazującej istotę dawstwa szpiku. Wiadomość o chorobie nowotworowej spadła na rodziców Hani, gdy dziewczynka miała osiem miesięcy. Leczenie rozpoczęło się od 7 miesięcznej, intensywnej chemioterapii. Następnie przez 1,5 roku Hania przyjmowała chemię w tabletkach już z domu.
- Mieliśmy nadzieję, że z powodu bardzo młodego wieku, Hania nie będzie pamiętała okresu szpitalnego i ominie ją trauma przeszłości. Niestety, pół roku po leczeniu usłyszeliśmy kolejny wyrok - wznowienie choroby. Wszystko w jednej chwili straciło swoje znaczenie. – opowiada mama dziewczynki.
„Mam tę moc!”
Nawrót silnej białaczki limfoblastycznej był dla rodziny tragedią, a dla małej Hani oznaczał powrót do szpitala, jedynym ratunkiem był przeszczep szpiku kostnego. Rozpoczęło się poszukiwanie bliźniaka genetycznego dla dziewczynki, w które włączyła się Fundacja DKMS oraz osoby z całej Polski. Wsparcia Hani udzieliło również miasto Łódź oraz Prezydent Hanna Zdanowska. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, udało się znaleźć ratunek dla dziewczynki, która dzisiaj już w pełni może cieszyć się swoim dzieciństwem.
- Hania czuje się dziś wyśmienicie, ma plany na przyszłość, które zmieniają się w zawrotnym tempie, bo chce być weterynarzem, pielęgniarką, baletnicą…jest żywym srebrem i nie pamięta, bądź też nie chce pamiętać o chorobie. – opowiada mama dziewczynki. – Czasami przypominają się jej tylko takie drobne sytuacje, np. to że tyle czasu była „na kabelku” (przyp. red. pod kroplówką), ale zadziwiająco dobrze wraca do siebie, nie można dziś mówić o jakiejś traumie. Rodzice Hani podkreślają, że ich córka miała wielkie szczęście, ponieważ bardzo dobrze przeszła terapię oraz samo przeszczepienie szpiku. Mimo ostrzeżeń lekarzy, że jakiś czas po przeszczepieniudziewczynka może mieć złe samopoczucie, Hania zaskoczyła wszystkich swoją siłą, śpiewając personelowi medycznemu popularną piosenkę „Mam tę moc”. Teraz tę moc chce przekazać innym, w ramach najnowszej kampanii społecznej Fundacji DKMS.
„Woreczek z życiem” od Dawcy
Kluczowym momentem dla każdej osoby, czekającej na przeszczepienie szpiku jest wiadomość o odnalezieniu bliźniaka genetycznego. Ale tak naprawdę najważniejszy jest moment podjęcia świadomej decyzji o rejestracji w bazie Dawców szpiku, a następnie oddanie komórek macierzystych. Dzięki takiej decyzji, Hania i wiele innych osób mogło zwalczyć chorobę.
- Śmiejemy się dziś, że Hania na swoje 4-te urodziny dostała najpiękniejszy prezent – mały woreczek z życiem. (przyp. red. worek z komórkami macierzystymi Dawcy) – mówią rodzice dziewczynki.
Decyzję o dołączeniu do bazy Dawców szpiku podjął Piotr - drugi bohater kampanii społecznej Fundacji DKMS. Rok po rejestracji, dowiedział się, że na białaczkę zachorowała kierowniczka dziekanatu na uczelni, na której studiował. Wtedy też Piotr zaczął interesować się ideą dawstwa oraz zagadnieniami związanymi z pobraniem komórek macierzystych. Kiedy odebrał telefon od pracownika Fundacji z informacją o osobie, która potrzebuje jego pomocy, nie wahał się ani chwili. Dzieląc się cząstką siebie dał szansę na życie 30-letniej kobiecie z Argentyny.
- Miesiąc po przeszczepieniu otrzymałem wiadomość, że przeszczep się przyjął i że Pacjent najprawdopodobniej będzie zdrowy. Dopiero po 2 latach mogłem się dowiedzieć czegoś więcej o mojej bliźniaczce. Klinika z Argentyny skontaktowała się z Fundacją DKMS z informacją, że Pacjentka chciałaby uzyskać moje dane i czy wyrażam na to zgodę. Jeszcze tego samego dnia, po podpisaniu niezbędnych zgód, poznałem Biancę – moją genetyczną bliźniaczkę. Wciąż utrzymujemy kontakt. – opowiada Piotr.
Teraz, wspólnie z Hanią, Piotr chce edukować i propagować ideę dawstwa szpiku.
Pomożesz? Bo możesz! Kampania społeczna Fundacji DKMS
„Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!” rusza 16 sierpnia i będzie trwała miesiąc. Kluczowym celem akcji jest edukowanie społeczeństwa i pokazanie jak w prosty i nieinwazyjny sposób można pomóc drugiemu człowiekowi ratując jego życie. Bohaterami kampanii są Hania i Piotr, którzy dzięki własnej historii i doświadczeniom udowadniają słuszność i istotę idei.
- Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy wynosi 1 : 20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania bliźniaka genetycznego są takie trudne. Naszą kampanią chcemy edukować i uświadamiać jak cenne i ważne może być kilka chwil poświęconych na rejestrację, która może dać życie osobie zmagającej się z nowotworem krwi, tak jak dały naszej Hani. - tłumaczy Prezes Fundacji DKMS Ewa Magnucka-Bowkiewicz
- Mam nadzieję, że zarówno historia tej dzielnej pięciolatki jak i Piotra będą inspiracją, dla wszystkich tych, którzy chcą pomóc, ale jeszcze się wahają. Szerząc ideę dawstwa wśród Polaków pokazujemy historie Pacjentów, którym udało się wygrać z chorobą. W ubiegłym roku na apel dziewięcioletniego Adasia zarejestrowało się przeszło 30 000 potencjalnych Dawców. Wierzymy, że i tym razem uda nam się znacząco powiększyć rodzinę Dawców Szpiku.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależnaorganizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 143 000 (lipiec 2017) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 4 300 (lipiec 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.