Immunofenotypowanie ma kluczowe znaczenie w diagnostyce wielu chorób, szczególnie w hematologii i onkologii.
Technika ta pozwala na dokładne określenie rodzaju i stopnia złośliwości nowotworu, co ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiedniego leczenia. Dzięki tej metodzie możliwe jest również monitorowanie postępu leczenia i wczesne wykrywanie ewentualnych nawrotów choroby. Utworzenie Pracowni Immunofenotypowania w Szpitalu pozwoli diametralnie skrócić czas diagnostyki chorób układu krwiotwórczego. Do tej pory materiał od pacjentów był pobierany raz w tygodniu (krew, szpik lub płyn mózgowo-rdzeniowy) i był tego samego dnia transportowany do Warszawy do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Na wynik trzeba było oczekiwać do 1 tygodnia. Dzięki uruchomieniu Pracowni w Bialskiej Onkologii, badania będą mogły być wykonywane codziennie, a wynik będzie gotowy nawet tego samego dnia.
Wsparcie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej w utworzeniu nowoczesnej Pracowni Immunofenotypowania to kolejny krok na mapie naszych działań w ramach Programu Rozwoju Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Dzięki niemu razem budujemy przyszłość, w której pacjenci z chorobami układu krwiotwórczego mają dostęp do najlepszej możliwej opieki. – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS
W chorobach hematologicznych szybka i precyzyjna diagnostyka odgrywa kluczową rolę, zarówno w postawieniu właściwej diagnozy, jak i w rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. Powstanie pracowni jest krokiem w przód dla personelu medycznego szpitala, który będzie mógł stale monitorować stan zdrowia chorych i skutecznie wprowadzać odpowiednie terapie. Przede wszystkim to jednak realne zwiększenie szans na życie i zdrowie dla pacjentów z regionu. – dodaje Ewa Magnucka- Bowkiewicz.