Pierwszy Pacjent cierpiący na nowotwór krwi otrzymał kriokonserwowane krwiotwórcze komórki macierzyste z Banku Komórek DKMS w Niemczech.
Dla wielu osób chorujących na nowotwór krwi na całym świecie nadzieja na wyleczenie będzie płynąć z kriotanków Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech. DKMS, jako międzynarodowa organizacja non-profit, postawiła sobie za cel jeszcze szybsze umożliwienie osobom chorym na nowotwór krwi drugiej szansy na życie. Od listopada 2023 r. Bank Komórek Macierzystych DKMS, za zgodą dawców, kriokonserwuje i przechowuje nadwyżki komórek macierzystych krwi, które są dostępne po pierwszym pobraniu. Są one następnie udostępniane pacjentom i ośrodkom transplantacyjnym na całym świecie w celu przeszczepienia. Po roku od pierwszego przechowywania w kriotanku, pierwszy pacjent otrzymał jeden z kriokonserwowanych materiałów przeszczepowych.
Co 27 sekund u kogoś na świecie diagnozuje się nowotwór krwi lub inne choroby układu krwiotwórczego, a dla wielu osób dotkniętych tą chorobą przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych jest jedyną nadzieją na wyleczenie. Zarówno w przypadku pierwszego, jak i powtórnego przeszczepienia, bardzo ważne jest znalezienie zgodności i jak najszybsze dostarczenie komórek macierzystych pacjentowi, gdyż ma to duży wpływ na jego przeżycie. Jednak nawet w przypadku znalezienia zgodności, przeszczepienie może trwać do 12 tygodni. To wciąż wyścig z czasem.
Dlatego ważne jest opracowanie dodatkowych metod przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych, aby przyspieszyć ten proces. To właśnie ta pilna potrzeba była początkową motywacją do rozszerzenia działalności w zakresie przetwarzania i przechowywania kriokonserwowanych komórek macierzystych w Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że dawca produkuje ich więcej niż potrzeba do przeszczepienia. Jeśli dawca spełnia określone kryteria i wyrazi zgodę, wówczas nadmiar komórek pobranych podczas aferezy jest przechowywany w bardzo niskich temperaturach. Naukowy termin określający przechowywanie tego typu komórek to kriokonserwacja (od greckiego „kryos”, czyli zimny). W tym stanie komórki mogą być przechowywane w specjalnych kriobankach, dopóki nie zostaną wybrane dla innej osoby chorującej na nowotwór krwi. Od momentu otrzymania zapotrzebowania, transport materiału zajmuje zwykle do trzech dni roboczych – jest to przewaga, która oszczędza cenny czas w walce z nowotworem krwi. „Takie podejście jest przejrzyste i w stu procentach etyczne dla dobrowolnych dawców. I tak zwracamy się tylko do tych, którzy oddają krew konkretnej osobie. W ten sposób nasi dawcy mogą uratować dwa życia dzięki jednej donacji” – powiedział dr Alexander Platz, dyrektor medyczny Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech.
Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z kriotanku
Pierwsze przeszczepienie kriokonserwowanych komórek macierzystych z Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech to dowód na to, że nie jest to tylko teoria. Pacjent otrzymał tę transplantację jako drugie przeszczepienie. Wykorzystane komórki macierzyste zostały poddane kriokonserwacji i były przechowywane w czasie pierwszego przeszczepienia. Fakt, że komórki były już dostępne w Banku Komórek Macierzystych DKMS w Niemczech miał wiele zalet: typizacja potwierdzająca i wstępne badanie zostały już przeprowadzone, a pobrane komórki dotarły do ośrodka transplantacyjnego w ciągu kilku dni. Dzięki temu pacjent mógł jak najszybciej otrzymać potrzebne mu komórki macierzyste. Jednocześnie dawca nie musiał podejmować żadnego dodatkowego wysiłku, ponieważ drugie pobranie nie było konieczne. Drugie pobranie nie jest pojedynczym przypadkiem. Z reguły około jeden na 30 dawców oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste po raz drugi, najczęściej dla tego samego pacjenta. Ponieważ komórki macierzyste były przechowywane w Banku Komórek Macierzystych DKMS, nie zawsze będzie to konieczne w przyszłości – z jednego pobrania uzyskano dwa materiały przeszczepowe i oba zostały już wykorzystane.