Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.

Turbodoładowanie dla nauczyciela bezpieczne w czasie pandemii!

Widzisz #KOMÓRKOMANIA i myślisz, że chodzi o telefony komórkowe? Oznacza to, że nie znasz akcji Fundacji DKMS. Nauczyciele z całej Polski mogą pomagać osobom chorym m.in. na białaczkę, wspomagając jednocześnie szkołę, uczniów i samych siebie.

Widzisz #KOMÓRKOMANIA i myślisz, że chodzi o telefony komórkowe? Oznacza to, że nie znasz akcji Fundacji DKMS. Nauczyciele z całej Polski mogą pomagać osobom chorym m.in. na białaczkę, wspomagając jednocześnie szkołę, uczniów i samych siebie. W jaki sposób, tłumaczy Małgorzata Owczarek, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 6 we Wrocławiu, która chciała pokazać młodzieży, że pomaganie to nic trudnego. A organizowana przez nią akcja rozeszła się na cały Wrocław. #KOMÓRKOMANIA jest całkowicie bezpieczna podczas trwającej pandemii, a jej formuła jest dostosowywana do aktualnych warunków sanitarnych.

Projekt #KOMÓRKOMANIA zainicjowaliśmy w 2016 roku. Jako Fundacja DKMS posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Przez ten czas w całej Polsce udało się zarejestrować ponad 1 680 000 potencjalnych Dawców szpiku. Od początku trwania projektu #KOMÓRKOMANIA zostało przeprowadzonych blisko 2200 akcji w szkołach, w których zarejestrowało się ponad 60 tysięcy potencjalnych Dawców szpiku. Jednak na czym dokładnie polega ta akcja i jakie korzyści przyniesie nauczycielowi, uczniom oraz szkole?

#KOMÓRKOMANIA – O CO W TYM CHODZI?

#KOMÓRKOMANIA jest akcją o charakterze informacyjno-edukacyjnym, połączoną z rejestracją potencjalnych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. W założeniu za jej zorganizowanie odpowiedzialny jest nauczyciel, ale ważną rolę w jej przeprowadzeniu odgrywają też uczniowie. Skontaktuj się z Fundacją DKMS, która udzieli Ci niezbędnych informacji do przeprowadzenia akcji.

W części edukacyjnej do pomocy dla nauczycieli przewidziane są m.in. teczka edukacyjna wraz z kartami pracy na lekcje z uczniami, broszurą informacyjną dla nauczycieli oraz pendrivem z nagranymi filmikami oraz scenariusze lekcyjne przygotowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń - Instytucję Edukacyjną m.st. Warszawy. W część promocyjną akcji najlepiej zaangażować uczniów. W związku z trwającą pandemią koronawirusa finał akcji, czyli rejestracja potencjalnych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych jest dostosowana do panujących obecnie warunków epidemiologicznych.

Małgorzata Owczarek, nauczycielka z wrocławskiego Zespołu Szkół nr 6, która organizuje #KOMÓRKOMANIĘ w swojej placówce, widzi wiele plusów takiej akcji: uczy ona obowiązkowości, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a do tego pozwala dzielić się doświadczeniem.

– Teraz mówię moim uczniom: słuchajcie, mamy taką akcję i oni są już nauczeni, co mają robić. Doskonale wiedzą, że pomagając, mogą uratować komuś życie. To ich bardzo mobilizuje i uczy współpracy – opowiada.

– Po pierwszej edycji mieliśmy taką sytuację, że brat naszej uczennicy potrzebował przeszczepu – wspomina. – Zrobiliśmy własną akcję, ale tym razem na cały Wrocław. Moi uczniowie byli po prostu wszędzie. Zajęłam się jednym punktem, a ich porozdzielałam: na plaże miejskie, do ZOW-ów i na Nocny Półmaraton. Sami chcieli pomagać.

DAWCA, CZYLI KAŻDY CZŁOWIEK

Akcja #KOMÓRKOMANIA odbywa się w szkole. Uczniowie, którzy zgłoszą się jako wolontariusze lub których wskaże nauczyciel pomogą sprawnie przeprowadzić akcję promocyjno-edukacyjną. Zajmą się również rozwieszaniem plakatów i akcją informacyjną w mediach społecznościowych. To ważne, żeby ludzie rozumieli zarówno pomocową, jak i edukacyjną stronę #KOMÓRKOMANII.Warto pomyśleć o spotkaniach informacyjnych przeprowadzanych drogą online. Finał akcji jest bezpieczny i dostosowany do obecnej sytuacji. Dzięki indywidualnym pakietom każdy, kto chce dołączyć do bazy potencjalnych Dawców szpiku, zabiera pakiet do domu, rejestruje się samodzielnie i po 3 dniach odnosi pakiet do szkoły.


Kto może być potencjalnym Dawcą szpiku? Każdy! A dokładniej każda zdrowa i pełnoletnia osoba. W #KOMÓRKOMANII najważniejsze jest to, by budować świadomość idei dawstwa szpiku i związanych z tym konsekwencji w przyszłości. Jest to kluczowe nie tylko ze względu na liczbę zarejestrowanych Dawców, ale również ze względu na moment podjęcia decyzji o oddaniu szpiku lub komórek macierzystych przez osoby, które zostały wytypowane do bycia faktycznym Dawcą. Często strach czy niewiedza związana z tym tematem są największym problemem.

EKSPERTKI POTWIERDZAJĄ – WOLONTARIAT POMAGA WSZYSTKIM

Jedną z podstawowych idei promowanych przez akcję #KOMÓRKOMANIA jest zachęcenie do uczestnictwa w wolontariacie. Małgorzata Wiśniewska i Irena Skowera, ekspertki z Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW nie mają wątpliwości, co do jego pozytywnych aspektów.

– Warto uczestniczyć w wolontariacie, bo ma się po tym poczucie spełnienia, satysfakcji i zadowolenia z życia. Widać, jak zaangażowanie się wpływa pozytywnie na młodzież – nagle musisz lepiej planować swój czas, poznajesz nowych ludzi, przychodzą ci do głowy nowe pomysły, a z tego powstają znajomości na lata – tłumaczy Małgorzata.

– Właśnie tak, wolontariat rozwija pasje – dodaje Irena. – Dzięki niemu zdobywa się doświadczenie, uczy współdziałania, to po prostu fajna akcja. Daje również możliwość poczucia siły społeczności, bo razem się w coś angażujemy, mamy te same wartości i chcemy pracować dla wspólnych idei.

– Dzięki wolontariatowi nawiązujemy kontakty. Mamy się do kogo zwrócić i nie czujemy się tak samotni. Mamy mniej stresu. W ogóle cała ta aktywność w wolontariacie pozwala zbudować pewność siebie. Zaczynamy sprawdzać się w mniejszych rzeczach, potem idziemy trochę dalej, a w rezultacie okazuje się, że nagle ktoś z wolontariusza staje się koordynatorem – podsumowuje Wiśniewska.

NIE MASZ JUŻ CZASU? POMYŚL, CO BĘDZIESZ Z TEGO MIEĆ!

Szkoły, które wezmą udział w akcji #KOMÓRKOMANIA otrzymają Certyfikat szkoły z życiem przyznawany przez Fundację DKMS. Również nauczyciele koordynujący akcję otrzymają Dyplom Pedagoga z życiem, dzięki czemu będzie można zwiększyć swoje referencje, a sama akcja podniesie pozytywny wizerunek szkoły. Dodatkowo w tym roku przewidziany jest konkurs dla nauczycieli, w którym nagrodą będzie dwudniowy warsztat szkoleniowy w pełni finansowany przez organizatora. A to nie koniec pozytywów! Wspólne działanie poprawi komunikację z uczniami, bo nauczyciel pokazuje, że wspiera ich pasje i jest przykładem do rozwijania w sobie dobrych cech. Dzięki temu uczniowie mogą poczuć się zauważeni i docenieni.

– W pierwszej chwili wydaje się to trudne – opowiada Małgorzata Owczarek. – Jak człowiek pierwszy raz o tym czyta, to nie wie, co z tym wszystkim zrobić. Kiedy raz się taką akcję przeprowadzi, to dochodzisz do wniosku, że to jest bardzo proste. Teraz uczniowie stali się moją prawą ręką i wspólnie, systematycznie przeprowadzamy #KOMORKOMANIĘ – podkreśla.

NA KONIEC WARTO WSPOMNIEĆ O JEDNEJ RZECZY

– Z takiej akcji nie mamy żadnych materialnych korzyści, ale wraca to, co najważniejsze, czyli dobro – mówi wrocławska nauczycielka. – Motywuje to do działania. Czasami zastanawiam się: „O matko, to już kolejny weekend”, a człowiek musi kiedyś odpocząć i spędzać czas z rodziną. Jednak teraz jest dużo łatwiej, bo więcej uczniów zgłasza się jako wolontariusze. Do tego, po tej akcji na cały Wrocław dowiedzieliśmy się, że trzech Pacjentów znalazło zgodnych Dawców wśród osób zarejestrowanych na naszej akcji. Daje to niesamowite turbodoładowanie. Udało się, uratowaliśmy niejedno życie!

W tym roku szkolnym projekt został dostosowany do nowej rzeczywistości. Głównym celem pozostaje szerzenie idei dawstwa szpiku wśród społeczności szkolnej, a formuła akcji rejestracji jest dostosowana do wszelkich wymogów bezpieczeństwa, tak aby społeczność szkolna nie ponosiła żadnego ryzyka.

Zgłoszenia na akcję #KOMÓRKOMANIA można przesyłać na adres email: szkola@dkms.pl. Jeśli masz jakieś pytania lub Twoje zgłoszenie nie może czekać, skontaktuj się z Fundacją DKMS telefonicznie pod numer
+48 606 724 219

Podobne wpisy