W ostatnich latach pojawia się coraz więcej Pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. To skutek starzejącego się społeczeństwa gdyż wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaburzeń genetycznych powodujących nowotwory.
Współczesna medycyna potrafi również dużo skuteczniej wykrywać choroby nowotworowe krwi. Aby jednak przeprowadzić transplantację krwiotwórczych komórek macierzystych, potrzebny jest zgodny Dawca – „bliźniak genetyczny”.
Co właściwie oznacza pojęcie „bliźniak genetyczny”? Jest określenie potoczne, które przyjęło się w świadomości społecznej, a nie termin medyczny. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne. Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia wynosi 9-10 cech tkankowych, w wyjątkowych sytuacjach – 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia. Nie ma natomiast znaczenia grupa krwi - po przeszczepieniu, wraz z komórkami macierzystymi Dawcy, Biorca przejmuje jego grupę krwi.
Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Tylko 25 procent przeszczepień to te wykonane dzięki Dawcom rodzinnym. Pozostałe 75 procent Pacjentów musi szukać Dawcy niespokrewnionego.
Najpierw sprawdza się, czy ktoś z rodziny może zostać Dawcą – największe szanse są wśród rodzeństwa. Natomiast dzisiejsze rodziny są bardzo małe. Często pacjent ma tylko brata lub siostrę, a coraz częściej nie ma rodzeństwa wcale. Jednak nawet posiadanie wielu braci i sióstr nie daje pewności znalezienia zgodnego Dawcy. Jeśli poszukiwania wśród rodziny nie dadzą rezultatu, przeszukuje się bazy niespokrewnionych potencjalnych Dawców. W Polsce istnieje kilka tzw. Ośrodków Poszukujących – to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za sprawdzenie, czy wśród zarejestrowanych osób jest zgodny z chorym niespokrewniony Dawca. Jeśli taka osoba znajdzie się np. w bazie Fundacji DKMS – kontakt z potencjalnym Dawcą podejmuje właśnie Fundacja.
W bazie Fundacji DKMS jest zarejestrowanych ponad 2 mln osób, a jednak nadal co 5. Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy. Od decyzji każdego z nas zależy, czy w razie potrzeby nasz „bliźniak genetyczny” może liczyć na naszą pomoc.