Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej to metoda pobrania materiału do transplantacji stosowana w 90% przypadków.
Decyzja o wyborze jednej z dwóch metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości uwzględniane są indywidualne preferencje Dawcy, jednak powinien być on przygotowany na obie metody.
Liczba krwiotwórczych komórek macierzystych we krwi jest w normalnej sytuacji bardzo niska. W celu przeprowadzenia pobrania konieczne jest zwiększenie ich liczby poprzez podanie wcześniej tzw. czynnika wzrostu. Dawca przyjmuje go na 4 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania. Czynnik wzrostu podawany jest poprzez zastrzyki podskórne. To bardzo proste i praktycznie bezbolesne – większość Dawców aplikuje je sobie samodzielnie. W okresie przygotowania się do oddawania komórek macierzystych należy wyjątkowo dbać o siebie, aby nie nabawić się przeziębienia lub innej choroby – może to opóźnić pobranie.
Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w takich sytuacjach jak, np. w trakcie przechodzenia infekcji. W związku z tym, podczas przyjmowania czynnika wzrostu mogą pojawić objawy grypopodobne, np. bóle głowy czy mięśniowo-stawowe, pomimo, że jesteśmy zdrowi. Objawów tych można się pozbyć lub je ograniczyć za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.
Metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania płytek krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których Dawca od razu może wrócić do domu. Czasami zdarza się, że organizm Dawcy nie wyprodukował wystarczającej ilości komórek macierzystych i konieczne jest powtórzenie pobrania. Dawca nie musi przebywać stacjonarnie w szpitalu i może przenocować w hotelu. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca. Tam ma miejsce przeszczepienie.
Organizm odbudowuje komórki macierzyste w ciągu dwóch tygodni, Dawca w żaden sposób nie odczuwa tego procesu. Dzień po pobraniu lub nawet tego samego dnia, Dawca (jeśli chce) może otrzymać informacje o Biorcy – jego płeć, grupę wiekową i kraj pochodzenia.
Obejrzyjcie równiez nasz film i dowiedzcie się więcej o tym, jak przebiega cały proces: