Czy wiesz, że prawidłowa dieta może wspomóc proces leczenia chorób układu krwiotwórczego?
Chociaż dieta powinna być zawsze dostosowana indywidualnie do Pacjenta, w obliczu niektórych skutków ubocznych chemioterapii lub radioterapii warto postawić na sprawdzone metody. Dowiedz się, jak może wyglądać dieta w trakcie chemioterapii lub radioterapii, czyli walki z nowotworami krwi.
W przypadku walki z nowotworami krwi przeważnie mówi się o tym, jaki jest pożądany skutek wprowadzonego leczenia. Zarówno lekarze, jak i Pacjenci wierzą w powodzenie wybranych metod oraz pozytywny efekt. Niestety leczenie onkologoiczne powoduje też skutki uboczne. W zminimalizowaniu niektórych skutków ubocznych radioterapii i chemioterapii może pomóc zbilansowana dieta. Zalecenia powinny mieć charakter indywidualny oraz mogą się również zmieniać w zależności od stosowanych metod i samopoczucia Pacjenta. Brane pod uwagę są przede wszystkim:
Specjaliści podkreślają, że dieta jest elementem wspomagającym leczenie nowotworów krwi i osłabia lub niweluje skutki uboczne chemioterapii i radioterapii. Organizm pacjenta lepiej toleruje wybrane medykamenty, a czas późniejszej rekonwalescencji jest krótszy.
Prawidłowe żywienie zmniejsza prawdopodobieństwo zakażeń oraz powikłań, a zwiększa szanse na szczęśliwy finał. W zależności od niepożądanych dolegliwości lekarze i dietetycy zalecają wykorzystywanie konkretnych produktów w codziennych posiłkach.
To tylko jedne z wielu skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii. Przyjrzyjmy się dokładnie specyfice leczenia oraz zaleceniom dietetycznym.
Przeczytaj tak że: Dlaczego prawidłowe odżywianie chorych na nowotwory krwi i osób po przeszczepieniu komórek macierzystych jest ważne?
Chociaż radioterapia w leczeniu nowotworów krwi jest uważana za jedną z bardziej skutecznych metod, nie da się ukryć, że wiążą się z nią pewne niedogodności. W końcu cały organizm poddawany jest promieniowaniu, więc kondycja zdrowych tkanek również może ulec zmianie.
Radioterapia – skutki uboczne:
Na niektóre skutki uboczne radioterapii nie da się wpłynąć w żaden sposób. W pewnych przypadkach dobrze skonstruowana dieta może osłabić dolegliwości, które negatywnie wpływają na komfort życia.
Mdłości to jedno z częściej spotykanych następstw leczenia chorób układu krwiotwórczego z pomocą promieniowania jonizującego. Nie jest to przyjemne, szczególnie że organizm jest przez cały czas wystawiany na próbę. Dieta w radioterapii może jednak w tej sytuacji zdziałać cuda.
W przypadku wymiotów po radioterapii lekarze zalecają również głębokie oddychanie. Relaks oraz czas z rodziną z pewnością odwrócą uwagę od złego samopoczucia.
Skutki uboczne radioterapii bywają męczące dla organizmu. Mogą być długotrwałe lub przejściowe. Aby czuć się lepiej po naświetlaniu, warto wiedzieć, co jeść przy radioterapii. Każdy z punktów można bez problemu wprowadzić do życia codziennego.
Zalecenia dietetyczne przy radioterapii mogą oczywiście różnić się w zależności od rodzaju choroby układu krwiotwórczego – dotyczy to naświetlanego obszaru.
Zarówno radioterapia, jak i chemioterapia w leczeniu nowotworów krwi pomaga zwalczyć choroby układu krwiotwórczego, lecz nie brakuje skutków ubocznych. Lekarze mimo wszystko podkreślają, że jest to najskuteczniejsza z dostępnych metod medycznych. Trzeba być jednak gotowym na to, że poprawa stanu zdrowia wiążę się z pozornym pogorszeniem.
Skutki uboczne chemioterapii:
Podobnie jak w przypadku skutków ubocznych radioterapii, w niektórych sytuacjach zmiana diety może być kluczem do poprawy samopoczucia.
Brak możliwości wypróżnienia się to duży dyskomfort dla Pacjentów. Brzuch jest ciągle wzdęty, a spożywanie posiłków okazuje się niemalże niemożliwe.
Co jeść przy chemioterapii, gdy zaczyna się zaparcie?
W przypadku długotrwałych skutków ubocznych chemioterapii lepiej skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.
Mdłości po chemioterapii niestety się zdarzają, chociaż wcale nie muszą. Nie da się jednak przewidzieć, kiedy zaczną się nudności podczas leczenia. Gdy tylko samopoczucie ulegnie pogorszeniu, można zmienić nawyki żywieniowe – dzięki temu Pacjent szybciej poczuje się lepiej i zapobiegnie skutkom ubocznym chemioterapii.
Co jeść po chemioterapii w przypadku wymiotów – zalecenia:
W przypadku nudności po chemioterapii nie warto się męczyć i czekać, aż same miną. Lepiej skorzystać z porady dietetyka klinicznego.
W przypadku skutków ubocznych chemioterapii ważne jest nie tylko to, co warto jeść, ale również produkty, których należy bezwzględnie unikać. Niektóre z nich negatywnie wpływają na leczenie.
W diecie po chemioterapii zakazane jest także:
A co jeść przy chemioterapii, aby skutki uboczne leczenia były jak najsłabsze?
Zalecenia żywieniowe mogą być inne zarówno w przypadku zaparcia po chemioterapii, jak i biegunki czy wymiotów. Niemniej jednak w przypadku choroby układu krwiotwórczego prawidłowe, zdrowe żywienie może wspomagać proces leczenia onkologicznego.