Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
O nowotworach krwi

Badania krwi – jak się przygotować do pobrania i jak często je powtarzać?

Morfologia to jedno z najważniejszych badań, które warto regularnie powtarzać, by dowiedzieć się więcej o swoim stanie zdrowia. Krew pobrana w trakcie badania jest dla lekarzy cennym źródłem informacji m.in. o niedoborach w organizmie Pacjenta.

Niekiedy również już na wczesnym etapie pozwala wykryć inne nieprawidłowości i poważne schorzenia. Jak przygotować się do badania krwi? Jak często je powtarzać? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z morfologią, znajdziesz w tym artykule.

Morfologia – informacje ogólne

Morfologia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala na określenie ogólnego stanu zdrowia Pacjenta. Na podstawie uzyskanych wyników, lekarz jest w stanie podejrzewać lub zdiagnozować np. stan zapalny, infekcję, anemię, małopłytkowość czy inne nieprawidłowości. Badanie krwi umożliwia zarówno ilościową, jak i jakościową ocenę wielu istotnych dla zdrowia elementów morfotycznych – erytrocytów, leukocytów, trombocytów a także i innych wskaźników. W ramach badania morfologii, określany jest także poziom hemoglobiny i hematokryt. Przykładowo, jeśli poziom hemoglobiny jest za niski, świadczy to o niedokrwistości. Zdarza się też, że poziom hemoglobiny jest wyższy niż norma – wówczas można mówić o nadkrwistości.

Jak często robić badania krwi?

Badania krwi, w zależności od aktualnego stanu zdrowia i chorób przewlekłych, warto wykonywać profilaktycznie, zwłaszcza kobiety powinny wykonywać je regularnie. Co ważne, dotyczy to w równym stopniu osób młodych, jak i seniorów. Badanie krwi jest praktycznie bezbolesne (czuć jedynie moment wkłucia igły) i nie zabiera dużo czasu. Dzięki morfologii można w porę wykryć np. niedokrwistość z niedoboru żelaza, stany zapalne lub infekcyjne, zaburzenia odporności, białaczkę oraz wiele innych poważnych schorzeń i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie krwi a dawstwo szpiku

Myślisz o tym, by zostać Dawcą szpiku i pomóc komuś, kto tej pomocy pilnie potrzebuje? Pamiętaj, że w takiej sytuacji, jednym z etapów przed pobraniem szpiku, jest wspomniane już badanie krwi.

O co chodzi?

  • Jeśli w trakcie rozmowy potwierdzisz swoją chęć i gotowość do oddania szpiku, uruchomisz proces, na którego końcu znajduje się On – Pacjent. Człowiek, któremu możesz uratować życie.
  • W ramach wspomnianego już procesu, koordynator umówi Cię na badania krwi (w dogodnym dla Ciebie terminie). Badanie jest niezbędne do potwierdzenia tzw. „zgodności tkankowej” pomiędzy Tobą a Pacjentem.
  • Badanie krwi polega na pobraniu kilku próbek krwi. Tylko tyle wystarczy, by eksperci mogli oznaczyć Twoją grupę krwi, czynnik Rh i wykluczyć choroby zakaźne.

Jak wyglądają kolejne etapy? O tym więcej w artykule „Czy oddawanie szpiku i komórek macierzystych jest trudne?”

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku i podaruj komuś szansę na życie.

Badanie krwi – jak się przygotować?

Udało się! Zostałeś zapisany na morfologię. Jak się przygotować do badania krwi?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że parametry Twojej krwi mogą istotnie zmieniać się w zależności np. od pory dnia czy tego, co wcześniej zjesz. Dlatego są pewne wytyczne, którymi powinno się kierować, żeby wyniki badania nie wyszły nieprawidłowe.

Czego nie robić przed badaniem krwi? W ramach przygotowania do badania krwi, około 3 dni wcześniej:

  • zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego;
  • nie pij alkoholu i nie stosuj innych używek.

Dzień przed badaniem (nie zmieniając diametralnie dotychczasowych przyzwyczajeń) zadbaj o lekkostrawną dietę.

A jak wysiłek fizyczny wpływa na badania i dlaczego trzeba zrezygnować z intensywnych treningów przed pobraniem krwi?

Poprzez wysiłek fizyczny zmieniamy gospodarkę elektrolitową (przyjmujemy dodatkowe płyny oraz tracimy płyny z potem) oraz stymulujemy zmiany stężeń hormonów w organizmie. Hormony są w naszym ciele na tyle istotne, że ich wahania mogą spowodować zmianę parametrów wielu rutynowych badań. Dlatego, żeby mieć pewność, że wyniki nie będą obarczone błędem – zaleca się powstrzymanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 2-3 dni przed badaniami.

Na około 12 godzin przed wykonaniem morfologii:

  • zrezygnuj ze spożywania posiłków;
  • zrezygnuj z picia kawy i herbaty.

W dniu badania krwi:

  • przed wyjściem z domu możesz wypić maksymalnie 2 szklanki wody;
  • przyjdź do laboratorium rano – koniecznie na czczo (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) i najlepiej przed przyjęciem leków (o ile przyjmujesz jakieś na stałe);
  • usiądź na około kwadrans – dzięki temu wyniki będą najbardziej miarodajne. Jak się bowiem okazuje, nawet umiarkowany wysiłek fizyczny (np. spacer z domu do laboratorium) może zaburzyć wyniki badań.

A czy zamiast wody można pić kawę przed badaniem krwi?

Nie, na badania powinno się przyjść na czczo. Kawa zawiera kofeinę oraz inne składniki odżywcze, które mogą przedostać się do układu krążenia i zaburzyć oznaczenia niektórych parametrów, jak np. magnez, glukoza, poziom elektrolitów i inne.

Na 12 godzin przed wykonaniem badań trzeba więc zrezygnować z picia kawy, ale również herbaty (która też zawiera związki, które mogą zaburzyć wyniki badań). W tym czasie powinno się również całkowicie zrezygnować ze spożywania posiłków.

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dołącz do nas już dziś i podaruj komuś drugą szansę na życie!

Więcej o nowotworach krwi