Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
Nauka i badania

Najnowocześniejsza technologia pozwalająca znaleźć możliwie najlepsze dopasowanie pomiędzy Pacjentem a Dawcą

Laboratorium DKMS Life Science Lab to wiodący na świecie ośrodek zajmujący się typowaniem antygenów HLA na potrzeby rejestrów Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, transplantacji i ośrodków badawczych.

„Otwórz usta. Wykonaj wymaz z wewnętrznej strony policzków. Zostań Dawcą”. Każdego dnia średnio ponad 3400 osób na całym świecie rejestruje się w ośrodkach dawców szpiku DKMS jako dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku. W przypadku każdego z nich w laboratorium DKMS Life Science Lab przeanalizowało charakterystykę tkankową w ramach procedury określanej mianem typowania HLA. Przy Laboratorium DKMS Life Science Lab jest największym i najbardziej innowacyjnym laboratorium typującym HLA na świecie. Rocznie przeprowadza znacznie ponad 1,2 miliona badań typizacji HLA Dawców z całego świata.

Przy laboratorium DKMS Life Science Lab działa laboratorium kliniczne akredytowane przez Europejską Federację Immunogenetyki (ang. European Federation of Immunogenetics, EFI) oraz Amerykańskie Towarzystwo Zgodności Tkankowej i Immunogenetyki (ang. American Society for Histocompatibility and Immunogenetics, ASHI), a także kliniczna jednostka badawcza akredytowana przez ZKRD (niemiecki krajowy rejestr dawców szpiku kostnego).

W laboratorium DKMS Life Science Lab wykorzystywane są najnowocześniejsze procedury biotechnologiczne. Jest to również pierwsze na świecie laboratorium typowania HLA, które wdrożyło technologię sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NGS) w celu wysoce wydajnego typowania. Obecnie laboratorium wykorzystuje tę technologię do typowania ponad miliona potencjalnych dawców szpiku kostnego każdego roku. Próbki DNA z błony śluzowej wnętrza jamy ustnej są analizowane w celu określenia ich dokładnych profili genetycznych w odniesieniu do charakterystyki tkankowej (charakterystyki układu HLA). Te profile mają kluczowe znaczenie dla zidentyfikowania odpowiednich Dawców dla Pacjentów: ich charakterystyki tkankowe muszą być możliwie jak najbardziej do siebie zbliżone w celu zminimalizowania ryzyka powikłań po przeszczepieniu komórek macierzystych bądź szpiku.

W większości ośrodków poszukujących Dawców porównuje się co najmniej pięć genów HLA z wykorzystaniem dwóch wariantów każdego z nich, ponieważ pomyślne przeszczepienie komórek macierzystych jest uzależnione przede wszystkim od precyzyjnego dopasowania charakterystyki tkankowej u Dawcy i Biorcy. Jednak nawet w przypadku dopasowania dziesięciu parametrów charakterystyki tkankowej dość często występują reakcje odrzucenia przeszczepu lub inne powikłania. Właśnie dlatego Fundacja DKMS prowadzi typowanie aż dwunastu parametrów charakterystyki tkankowej, a także różnych innych czynników.

Chcesz pomóc Pacjentom i ich bliskim, szukającym niespokrewnionego Dawcy szpiku?

Dzięki ciągłym udoskonaleniom jesteśmy w stanie zapewnić znacznie więcej informacji na temat loci genów istotnych dla transplantacji niż jeszcze kilka lat temu. Jest to kolejna dziedzina, w której DKMS zajmuje pozycję światowego lidera. Laboratorium DKMS Life Science Lab pracuje również nad dalszym poszerzeniem profili Dawców w celu uwzględnienia dodatkowych markerów genetycznych, w przypadku których wykazano istotne znaczenie dla powodzenia transplantacji w badaniach klinicznych.

W 2018 roku laboratorium DKMS Life Science Lab otrzymało prestiżową nagrodę HLA Award w uznaniu wyróżniającej się pracy naukowej.

Dowiedz się więcej o procesie rejestracji i wymaganiach wobec Dawców szpiku. Sprawdź, czy możesz zostać Dawcą i podarować komuś drugą szansę na życie!

More articles in this topic
Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.