Idea pomocy potrzebującym Pacjentom łączy Fundację DKMS i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Przez ostatnich 7 finałów fundacja grała razem z WOŚP. Dzięki współpracy i ogromnemu zaangażowaniu rzeszy wolontariuszy zorganizowano 735 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, podczas których do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło 18 797 osób. Aż 63 Dawców podarowało cząstkę siebie potrzebującym Pacjentom z ponad 20 krajów. To pokazuje, jak wielką moc ma pomoc! Podczas tegorocznego finału wolontariusze również będą zachęcać do dołączenia do bazy Dawców szpiku, ale tym razem rejestracja odbędzie się online.
Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi.
Dla wielu Pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”. Żeby Biorca mógł otrzymać krwiotwórcze komórki macierzyste, musi pasować z Dawcą w zakresie antygenów zgodności tkankowej HLA – a układ ten daje nam aż 5 miliardów kombinacji! To właśnie sprawia, że poszukiwania zgodnego Dawcy są tak trudne. Prawdopodobieństwo jego znalezienia wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu do nawet 1 do kilku milionów.
Na całym świecie jest ponad 37 milionów potencjalnych Dawców szpiku, w bazie Fundacji DKMS ponad 1,7 mln osób, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego. Każda osoba, która podejmuje świadomą decyzje o rejestracji, zwiększa szansę na wyzdrowienie Pacjenta hematoonkologicznego – dziecka, dorosłego, osoby starszej.
Jedną z osób, która zarejestrowała się do bazy Fundacji DKMS podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Sebastian – dziś już Dawca faktyczny.
– wspomina Sebastian.
Po 3 latach od rejestracji zadzwonił telefon. Pamiętam to do dziś - wracałem zdenerwowany w zatłoczonym autobusie z jakiegoś́ wykładu na uczelni. Ten telefon odmienił cały dzień. Dowiedziałem się, że moja „bliźniaczka genetyczna” potrzebuje pomocy. Oczywiście ta informacja spadła na mnie jak grom z jasnego nieba, ale jednocześnie ucieszyłem się, że będę mógł dać jej nadzieję na nowe, zdrowe życie. Wkrótce zaczęła się seria badań - i udało się! Mój szpik poleciał do dorosłej kobiety z Portugalii. Jeżeli zastanawiacie się nad dołączeniem do grona potencjalnych Dawców szpiku, to zachęcam Was z całego serca! Może właśnie w tym momencie wasz „bliźniak genetyczny” czeka na pomoc! Być może jesteście dla niego jedynym ratunkiem i szansą na życie! – dodaje Sebastian.
Podczas styczniowego Finału WOŚP, ze względu na pandemię, Fundacja DKMS nie może zorganizować stacjonarnej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku tak, jak to było w latach poprzednich. Pomimo tych trudności, Dawcy szpiku mogą dalej pomagać i dawać nadzieję chorym na całym świecie. Tegoroczna rejestracja odbywa się online i każdy chętny może bezpłatnie zamówić pakiet rejestracyjny do domu! Wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS i wypełnić formularz, a później już tylko sprawdzać skrzynkę pocztową, w oczekiwaniu na pakiet rejestracyjny.