Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
Informacja prasowa

10 tysięcy Faktycznych Dawców Fundacji DKMS: każdy ma swój powód, by pomagać!

Początek 2022 roku to dla Fundacji DKMS szczególny czas. Czas, w którym może z dumą ogłosić, że już 10 tysięcy faktycznych Dawców szpiku podarowało szansę na życie drugiemu człowiekowi, czekającemu na przeszczepienie szpiku.

Na tę liczbę składa się również praca wielu zaangażowanych instytucji czy Wolontariuszy. Ta Galaktyka Ludzi Dobrej Woli, która z dobroci serca, bezinteresownie pomogła chorym, zasługuje, by powiedzieć o niej nieco więcej. Z tej okazji, Fundacja zebrała najbardziej interesujące dane w kontekście szlachetnego czynu, jakim jest dawstwo szpiku, by dalej szerzyć dobro i zachęcać do niego innych.

Polacy pokazują, że ich moc pomagania nie zna granic. Ponad 2 mln zarejestrowanych osób w polskim rejestrze Dawców szpiku najlepiej udowadnia, że jesteśmy wrażliwi na los drugiego człowieka. Dla Fundacji DKMS ogromnym powodem do dumy jest przekroczenie liczby 10 tysięcy faktycznych Dawców, którzy oddali dla swojego „bliźniaka genetycznego” krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik. Bezinteresowny czyn tych Bohaterów, jak często nazywa się Dawców, to szansa dla chorych na drugie, wolne od choroby życie. Ale to wszystko nie byłoby możliwe bez pomocy i zaangażowania wielu osób i instytucji, środowiska medycznego, czy Wolontariuszy Fundacji DKMS. Ich ogrom pracy zasługuje na szczególne wyróżnienie. Tak naprawdę ta okrągła liczba jest okazją do świętowania dla każdego, kto przyczynia się do szerzenia idei dawstwa.

To dla nas wyjątkowo ważne wydarzenie. To 10 tysięcy szans na życie podarowanych przez naszych Dawców, Pacjentom, dla których przeczepienie szpiku było często jedyną nadzieją na odzyskanie zdrowia. Gdy zaczynaliśmy naszą działalność, w Polsce było zaledwie 47 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych Dawców, a transplantacje szpiku od Dawców niespokrewnionych nie były częstą procedurą - zaledwie 21% materiału przeszczepowego dla polskich Pacjentów pochodziło od osób zamieszkałych w kraju. Obecnie aż 63% chorych osób otrzymuje pomoc od swojego „bliźniaka genetycznego” zarejestrowanego w Polsce. W Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej znajduje się już ponad 2 miliony osób, to daje naszemu krajowi 3. miejsce w Europie, a 5. na świecie pod względem liczby Dawców.

mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.

W bazie fundacji DKMS zarejestrowanych jest blisko 1,8 osób a 4 Dawców każdego dnia pomaga swoim „bliźniakom genetycznym”. To efekt naszej 13-letniej pracy, systematycznej edukacji, ale także zaangażowania wielu podmiotów, instytucji i tysięcy wolontariuszy, dla których ta idea łączy się z misją ratowania ludzkiego życia. I za to w imieniu swoim i pracowników fundacji, bardzo serdecznie dziękuję.

dodaje Ewa Magnucka-Bowkiewicz.

Dobro liczone w latach

Znalezienie zgodnego “bliźniaka genetycznego” to nie lada wyzwanie, z którym codziennie mierzą się tysiące chorych na całym świecie, bo prawdopodobieństwo jego znalezienia wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20 000. A przecież niemal każda zdrowa osoba w wieku pomiędzy 18 - 55 lat może przyczynić się do pomocy osobie dotkniętej nowotworem krwi i potrzebującej przeszczepienia szpiku. Wystarczy krótka, 10 minutowa rejestracja na stronie Fundacji DKMS, pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnienie formularza. Ważne jest też, by decyzja o dołączeniu do grona Dawców była w pełni świadoma.

Za liczbą 10 tysięcy faktycznych Dawców fundacji kryją się nie tylko osobiste historie, ale też fakty i liczby. Dla przykładu najmłodszy Dawca fundacji miał dokładnie 18 lat i 3 miesiące, natomiast najstarszy – 60 lat i 10 miesięcy. Oznacza to, że różnica wieku między nimi to aż 42 lata i 6 miesięcy. Średni wiek Dawcy faktycznego wynosi natomiast 29 lat i 5 miesięcy.

Nowotwory krwi, takie jak białaczki, często nazywane są chorobami niezawinionymi i ich geneza nie jest do końca znana. Zachorować może każdy, bez względu na wiek czy tryb życia. Najstarszy Pacjent, który otrzymał szansę na życie od Dawcy z Fundacji DKMS miał 80 lat, a najmłodszy zaledwie miesiąc.

Choć kwestia płci nie ma większego znaczenia podczas rejestracji w bazie, bo każdy jest ważny, to faktem jest, że większością potencjalnych Dawców Fundacji są... kobiety. Stanowią one 62 proc. wszystkich zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku, natomiast już same donacje najczęściej (75 proc.) odbywają się od mężczyzn, bo to właśnie oni z przyczyn medycznych są częściej wybierani do tej procedury. Niestety, aż 10 tysięcy Dawców rocznie jest wykluczanych z bazy Fundacji DKMS ze względu na wiek, przyczyny medyczne czy przeprowadzkę do innego kraju, dlatego tak istotne są nowe rejestracje i sukcesywnie poszerzanie bazy.

Przeszczepienie szpiku – skuteczne w leczeniu aż 200 chorób

Krwiotwórcze komórki macierzyste czy szpik kostny mają ogromną moc - dzięki transplantacji można wyleczyć aż 200 jednostek chorobowych, ale nie wszystkie z nich są nowotworami krwi. To terapia stosowana dodatkowo przy chorobach metabolicznych czy niedoborach odporności. Jest to więc kolejny powód, by dać chorym szansę na życie i na powrót do pełnego zdrowia. Tym bardziej, że jedynie 10% wszystkich donacji stanowią pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, które wciąż budzą nieuzasadnione obawy i owiane są wieloma mitami. To procedura przeprowadzana w pełnym znieczuleniu, a dyskomfort jaki się z nią może wiązać to ból w miejscach wkłucia igły lub ewentualne skutki uboczne znieczulenia, które mijają po kilku dniach. Drugą metodą stosowaną w ok. 90% przypadków jest pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, co przypomina oddawanie płytek krwi.

Pomoc nie ma granic, czyli gdzie wędruje szpik

Do najciekawszych destynacji, do których trafiły komórki lub szpik polskich Bohaterów możemy zaliczyć np. Hong Kong, Jordania, Arabia Saudyjska, Malezja, Singapur, Urugwaj, Kolumbia, Macedonia, Kanada, czy Nowa Zelandia. Najczęstszymi kierunkami natomiast, oprócz samej Polski są: USA, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Turcja, Holandia, Kanada i Hiszpania. Wszystkie produkty pobrań, tj. krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik mają równo 72 godziny na dotarcie do Pacjenta. Fundacja DKMS zajmuje się koordynowaniem transportu do kliniki Biorcy.

Dawstwo szpiku – ratunek dla milionów ludzi

Mimo, że idea dawstwa jest coraz bardziej popularna i w samej Polsce liczba Dawców w 2021 roku przekroczyła rekordowe 2 miliony, to nadal 2 na 10 Pacjentów nie znajduje zgodnego Dawcy. Dlatego tak ważne jest promowanie wśród społeczeństwa idei pomocy, która nic nie kosztuje, a może realnie wpłynąć na los Pacjentów dotkniętych nowotworami krwi. Cała procedura rejestracji to jedynie chwila, a w przypadku zgodności Dawcy i Biorcy pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, trwa około 4 godzin. Dawcy podczas procedury, badań mających na celu sprawdzenie czy ich stan zdrowia pozwala na bezpieczną donację i samego pobrania są wspierani nie tylko przez personel medyczny, ale także koordynatorów Fundacji DKMS. Warto dodać, że Fundacja DKMS przez 10 lat obserwuje stan zdrowia Dawców po donacji umawiając ich na bezpłatne badania krwi oraz za pośrednictwem ankiet medycznych. To dodatkowo sprawia, że Dawcy zwracają większą uwagę na swoje własne zdrowie. Nic nie daje jednak takiej satysfakcji jak świadomość, że dzięki naszej donacji mogliśmy uratować komuś życie.

Więcej szczegółów dotyczącej przebiegu samej procedury dostępnych jest pod linkiem: Jak wygląda pobranie komórek macierzystych? | Fundacja DKMS

Podaruj komuś drugą szansę na życie

Dla każdego z nas powód, by pozostać Dawcą, Wolontariuszem czy osobą wspierającą działalność Fundacji DKMS jest inny. Może to być zarówno historia bliskiej osoby, wzruszająca i skłaniająca do refleksji kampania społeczna czy zwyczajna chęć niesienia pomocy. Choć motywacji może być naprawdę wiele, to jedno jest pewne: każdy powód jest dobry, by podarować komuś szansę na życie.

Masz pytania lub potrzebujesz więcej materiałów?
Magdalena Przysłupska
Rzecznik prasowy