Oddając krwiotwórcze komórki macierzyste, dla Pacjenta chorego na nowotwór krwi, dałeś mu szansę na powrót do zdrowia. Za Twój poświęcony czas i nieocenioną pomoc przysługują Ci przywileje Dawcy Przeszczepu. Jakie?
Każdy Dawca, który brał udział w procedurze pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku kostnego, może ubiegać się o zwrot kosztów wyżywienia oraz przejazdu na badania wstępne i pobranie. Jeśli na pobranie jechałeś z osobą bliską, koszt jej przejazdu również podlega możliwości rozliczenia. Wyślij do nas paragony lub faktury a do listu dołącz wypełnioną tabelę rozliczeń, którą otrzymałeś wraz z informacjami o procedurze. Całość wyślij pocztą na adres fundacji. Zwrot kosztów powinieneś otrzymać do 14 dni od otrzymania przez nas rozliczenia.
Dawcy na czas badań wstępnych oraz pobrania, przysługują pełnopłatne dni wolne. Lekarz
z ośrodka pobierającego, na Twoją prośbę, może wystawić Ci zwolnienie. Dodatkowo Fundacja DKMS może przygotować pismo, które będziesz mógł przedstawić pracodawcy.
Zgodnie z art. 92 § 1 pkt. 3 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy, spowodowany koniecznością poddania się niezbędnym badaniom lekarskim, przewidzianym dla kandydatów na Dawców komórek, tkanek i narządów oraz czas poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt. 1.
Legitymacja i odznaka Dawcy Przeszczepu
Bezpośrednio po donacji, ośrodek pobierający wydał Ci legitymację i odznakę „Dawcy Przeszczepu”, która uprawnia Cię do przywilejów związanych z tym tytułem.
Jakie przywileje przysługują Dawcy Przeszczepu?
Legitymacja i odznaka „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”
Jeśli oddałeś komórki macierzyste lub regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz,
to przysługuje Ci legitymacja i odznaka „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, która uprawnia Cię do przywilejów związanych z tym tytułem.
Jakie przywileje przysługują „Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu”?
Zgubienie legitymacji i odznaki
W przypadku zgubienia legitymacji lub odznaki Dawcy Przeszczepu, skontaktuj się bezpośrednio z ośrodkiem pobrania, w którym odbyła się donacja. Jeśli zgubiłeś Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, skontaktuj się z Ministerstwem Zdrowia.
Poruszając się komunikacją miejską w danym mieście sprawdź, czy potrzebny Ci będzie bilet.
W wielu miejscowościach w Polsce Dawcy mają przywilej jeździć za darmo. Bez biletu możesz podróżować komunikacją w Białymstoku, Tarnobrzegu, Zielonej Górze, Włocławku, Wrocławiu, Łodzi, a w Słupsku, bilet roczny dla Dawcy Przeszczepu wynosi 50 zł. Jako Zasłużony Dawca Przeszczepu możesz korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie w: Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Białej Podlaskiej, Poznaniu, Bydgoszczy, Elblągu, Rzeszowie, Wrocławiu, Mielcu, Szczecinie, Koszalinie oraz Toruniu.
Uprawnienia, dotyczące korzystania z nieodpłatnych przejazdów, opisane są zawsze
w oddzielnych regulaminach przewoźników w danym mieście, dlatego zawsze śledź zmiany
w tych regulaminach. Aby korzystać z darmowych przejazdów, należy przedstawić dokument, potwierdzający uprawnienia (Legitymację Dawcy Przeszczepu lub Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu) oraz inny dokument, potwierdzający Twoją tożsamość.
W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości skontaktuj się z nami.
Mail: popobraniu@dkms.pl
Telefon: +48 22 882 96 80.