Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
Zdrowy Dawca

Sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2019 roku na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 170 tys. osób… W tym tekście powiemy Wam, jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Najwięksi wrogowie długiego, zdrowego życia to palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, niektóre zakażenia wirusowe, alkohol, szkodliwe czynniki zawodowe i zanieczyszczenie środowiska.

Palenie tytoniu

W Polsce z powodu palenia umiera rocznie około 85 tys. osób! Osoby palące żyją średnio 13-15 lat krócej niż osoby niepalące. Co ważne, dym tytoniowy zawiera ponad 40 znanych karcynogenów, czyli substancji rakotwórczych. Palenie ma związek z rozwojem raka płuca, raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku, raka pęcherza moczowego oraz raka trzustki. Forma palenia tytoniu nie ma żadnego znaczenia. Chcesz rzucić palenie i szukasz ku temu pomocy? Dowiedz się więcej TUTAJ.

Wirusy

Niektóre zakażenia wirusowe mają bezpośredni związek z zachorowaniem na raka. Przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (WZW typu B) związane jest z występowaniem raka wątroby. Agresywne, tzw. onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiadają za blisko 100% zachorowań na raka szyjki macicy, 90% zachorowań na raka odbytu, 60% nowotworów złośliwych raka jamy ustno-gardłowej oraz 40% przypadków raka pochwy i sromu.

Obu tym zakażeniom możemy skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień. Od połowy lat 90-tych na WZW typu B szczepione są noworodki w pierwszym dniu życia. W Polsce dostępne są 2 szczepionki przeciwko HPV. Nie są niestety refundowane. Najlepiej podać je przed rozpoczęciem współżycia, gdyż wirus przenoszony jest drogą kontaktów płciowych. Upewnij się, że byłeś szczepiony na WZW typu B. Rozważ szczepienie przeciwko HPV i zaplanuj szczepienie u swoich dzieci!

Alkohol

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na 7 różnych nowotworów! Są to: rak piersi, jelita grubego, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku i wątroby. Stopień ryzyka jest proporcjonalny do ilości wypijanego alkoholu. Największe jest przy spożywaniu 3 i więcej jednostek alkoholu dziennie. Co ważne, udowodniono również, że zmniejszenie spożycia alkoholu redukuje ryzyko zachorowania na raka!

Ważne!
Pamiętaj, że nowotwory złośliwe stanową trwałe przeciwwskazanie do rejestracji w bazie Dawców szpiku i dyskwalifikują Dawców już zarejestrowanych! Powiadom nas, jeśli rozpoznano u Ciebie nowotwór złośliwy: medyczne@dkms.pl

Jak zapobiegać?

Aby edukować społeczeństwo i ograniczać ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, powstał Europejski Kodeks Walki z Rakiem (The European Code Against Cancer). Treść kodeksu stworzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej znajdziecie TUTAJ.

Więcej możliwości pomocy
Możesz wspierać nasze działania na różne sposoby i w ten sposób dawać nadzieję na życie wielu Pacjentom chorym na nowotwory krwi.
Więcej o nowotworach krwi