W drugim tekście w cyklu „Zdrowy Dawca” bierzemy na tapet otyłość. Choroba ta jest wpisana na listę Międzynarodowych Chorób i Problemów Zdrowotnych. Według danych WHO problemy zdrowotne wynikające z nadmiernego odżywiania są częstszą przyczyną zgonu niż niedożywienie.
Od 1975 roku liczba cierpiących na otyłość wzrosła trzykrotnie. W samej Polsce choruje na nią ponad 8 milionów ludzi! Szacuje się, że nadwaga i otyłość występują u 43% mężczyzn i 30% kobiet. Problem dotyczy całego świata i jest jednym z ważniejszych schorzeń cywilizacyjnych.
Zdecydowana większość przypadków otyłości wynika z zaburzeń bilansu energetycznego spowodowanego nadmiernym odżywianiem. W rozwoju otyłości udział odgrywają różne czynniki:
Otyłość to nie tylko kilka zbędnych kilogramów. To tkanka aktywna hormonalnie, która przede wszystkim zwiększa ryzyko, czy wręcz jest przyczyną:
Badania obserwacyjne jednoznacznie wskazują, że nadmiarowe kilogramy zwiększają ryzyko zgonu i skracają życie.
Wiemy już, że nadwaga, a w szczególności otyłość zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym incydentów sercowo-naczyniowych. W kwalifikacji niespokrewnionego Dawcy szpiku jego bezpieczeństwo jest priorytetem. Wszystkie stany chorobowe zwiększające ryzyko powikłań w czasie procedur pobrania zwykle są przyczyną dyskwalifikacji Dawcy. Według zaleceń Światowej Organizacji Dawców Szpiku (WMDA) otyłość z BMI ≥ 40 jest przeciwwskazaniem do rejestracji i kwalifikacji Dawcy do oddania komórek macierzystych. Ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w trakcie znieczulenia ogólnego, Dawcy z BMI ≥35 nie są kwalifikowani do pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej.
Otyłość zatem może być i bywa przyczyną dyskwalifikacji Dawcy.
Jeśli chorujesz na otyłość, poszukaj porady specjalisty. Nowoczesne leczenie otyłości to leczenie wielodyscyplinarne, szczególnie jeśli otyłości towarzyszą choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, a BMI przekracza 35. W tej sytuacji zwróć się po pomoc do centrum leczenia otyłości. Tam stan Twojego zdrowia zostanie sprawdzony kompleksowo, włączając w to psychologiczne aspekty nieprawidłowych wzorców żywieniowych, reedukację żywieniową, możliwość leczenia farmakologicznego czy zasadność leczenia operacyjnego. Takie leczenie jest finansowane również przez NFZ.
Dowiedz się więcej o procesie rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Dołącz do nas już dziś i podaruj komuś drugą szansę na życie!