Zrób to na 1,5%
Przekaż 1,5% podatku i wesprzyj walkę z nowotworami krwi.
O rejestracji

Czy osoba z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa/dyskopatią może zostać Dawcą szpiku?

Czy szpik pobiera się z kręgosłupa? Oczywiście, że nie – to najpopularniejszy mit, związany z dawstwem! Co więc wspólnego ma potencjalny Dawca szpiku z kręgosłupem? Czy zwyrodnienia kręgosłupa wykluczają z dołączenia do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS?

Odczuwalny ból w obrębie kręgosłupa wtórne zmiany zapalne, ograniczenie ruchomości i codziennej aktywności czy trzeszczenie oraz uczucie sztywności stawów, to niektóre z charakterystycznych objawów, mogących być skutkiem procesu zwyrodnieniowego, toczącego się w obrębie układu kostnego.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa (spondyloartroza) oraz dyskopatie są jednymi z najczęstszych przyczyn dolegliwości, odczuwanych ze strony narządu ruchu. Dotyczą one nie tylko osób starszych, ale także ludzi już po 30. roku życia, a najczęściej diagnozę słyszą pacjenci w grupie wiekowej pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

DLACZEGO KOŚCI I STAWY ULEGAJĄ ZWYRODNIENIU?

Zwyrodnienie oraz problemy związane z krążkami międzykręgowymi – popularnie zwanymi dyskami, mogą być skutkiem oddziaływania wielu różnych czynników, takich jak np.: predyspozycje genetyczne, otyłość, zakażenia, sport wyczynowy, urazy mechaniczne lub przeciążenia. Proces zwyrodnieniowy może dotyczyć krążka miedzykręgowego (dysku), stawów międzywyrostkowych, stawów kręgosłupowo-żebrowych, więzadeł kręgosłupa, ale może być też związany z obecnością osteofitów - czyli narośli, powstających na powierzchni kości - głównie w okolicach stawów.

LECZENIE

Ścieżka terapeutyczna w przypadku schorzeń układu ruchu jest zależna od rodzaju zmian i stopnia ich zaawansowania, a także występujących objawów klinicznych, wieku oraz stanu ogólnego pacjenta. W leczeniu chorób układu kostnego stosuje się:

  • leczenie niefarmakologiczne - rehabilitację, fizjoterapię, zabiegi operacyjne, stabilizację, odbarczenie
  • leczenie farmakologiczne, czyli przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach preparatów sterydowych oraz leków objawowych, stosowanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów

REJESTRACJA W BAZIE DAWCÓW SZPIKU

Możliwość zarejestrowania się osoby, z rozpoznaną chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, jest zależna od jej indywidualnej sytuacji klinicznej. Bierze się przy tym pod uwagę występowanie i nasilenie objawów choroby, stopień ograniczenia aktywności w codziennym życiu, ewentualne przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz objawowych, jak również rodzaj stosowanych w przeszłości interwencji terapeutycznych - np. operacji.

Pomóż znaleźć Dawcę bliskiej osobie
Zorganizuj Dzień Dawcy szpiku dla osoby potrzebującej przeszczepienia. Razem możemy znaleźć Dawcę. Zgłoś się.

REJESTRACJA JEST MOŻLIWA POD WARUNKIEM:

Rejestracja jest możliwa pod warunkiem:

  • występowania zmian zwyrodnieniowych o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu
  • braku ograniczeń ruchowych przy codziennych aktywnościach życiowych
  • stabilnego stanu klinicznego
  • sporadycznego występowania dolegliwości bólowych
  • braku konieczności regularnego lub stałego przyjmowania leków przeciwbólowych
  • braku konieczności poddawania się regularnej rehabilitacji

Co ważne, osoba, która przeszła operację, niebędącą przeciwwskazaniem do pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, może zarejestrować się do bazy Dawców szpiku najwcześniej po upływie roku od niej. W przypadku operacji, warto zasięgnąć opinii neurochirurga odnośnie ewentualnych przeciwwskazań i co do rejestracji w bazie dawców. Warto posiadać kartę informacyjną ze szpitala i wyniki badań obrazowych, w celu ułatwienia oceny kwalifikacyjnej przez planowanym zabiegiem pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych.

W przypadku zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku, ostateczną decyzję i kwalifikację o oddaniu krwiotwórczych komórek macierzystych podejmuje zawsze lekarz w Ośrodku Pobierającym, po oszacowaniu ewentualnego ryzyka procedury dla zdrowia Dawcy

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz dołączyć do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS, napisz do nas na: medyczne@dkms.pl.

Zorganizuj Dzień Dawcy szpiku dla osoby potrzebującej przeszczepienia. Razem możemy znaleźć Dawcę. Zgłoś się.