W organizmie ludzkim jest od 5,5 do 6 litrów krwi. To ona odpowiada za dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu. Jest też w stanie wykrywać czynniki, które są szkodliwe dla organizmu i skutecznie z nimi walczyć. Gdzie powstaje krew i jak działa układ krwiotwórczy?
Krew to nic innego, jak jeden z płynów ustrojowych. W organizmie człowieka znajduje się około 5 litrów krwi (średnio 5,5-6 litrów).
Krew to płynna tkanka odgrywająca ważną rolę- pozwala utrzymać organizm przy życiu. Jeśli dojdzie do znacznej utraty krwi, niezbędne może być przeprowadzenie transfuzji. W przeciwnym razie, może dojść nawet do śmierci. Właśnie dlatego krew jest tak pożądana przez szpitale i centra krwiodawstwa, które nieustannie narzekają na jej brak.
Krew składa przede wszystkim z krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Mniej liczne są krwinki białe (leukocyty) i płytki krwi (trombocyty). Wszystkie wymienione elementy krwi są zawieszone w osoczu, czyli części płynnej krwi. Za co odpowiadają poszczególne elementy krwi?
Główny składnik krwinek czerwonych to hemoglobina. Białko to, w którego skład wchodzą również atomy żelaza, bierze główny udział w transporcie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Krwinki czerwone i osocze transportują też dwutlenek węgla do płuc, skąd jest wydalany.
Leukocyty pełnią funkcję obronną organizmu. To naturalni obrońcy przed różnymi intruzami. Leukocyty niszczą nie tylko bakterie, ale też grzyby, wirusy, a nawet komórki nowotworowe. Pomagają również w skutecznej walce z pasożytami.
Trombocyty czuwają nad prawidłowym krzepnięciem krwi. Jeśli dojdzie do urazu, trombocyty, wraz ze znajdującym się w osoczu fibrynogenem, w miejscu uszkodzenia tworzą skrzep, tworząc naturalny „plaster” tamujący krwawienie.
Osocze w większości, bo aż w 90%, składa się z wody. Oprócz wody, można w nim znaleźć kwasy tłuszczowe, jony( n.p. sód, potas, chlorki), cholesterol, witaminy, białka itp. Osocze odpowiada za transport substancji odżywczych do tkanek i bierze udział w reakcjach obronnych organizmu. Ponadto, osocze odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia i pH komórek.
Składniki krwi produkowane są w szpiku kostnym. W określonych warunkach i sytuacjach produkcja komórek krwi może być większa niż normalnie. Wzrost liczby krwinek nazywamy "cytozą" lub "filią". W zależności od typu komórek, których nadmiar obserwujemy, można mówić o erytrocytozie, leukocytozie i trombocytozie. Dodatkowo w zależności od rodzaju białych krwinek, których liczba przekracza normę mówić możemy o eozynofilii, bazofilii, neutrofilii, monocytozie i limfocytozie. Zmniejszona liczba białych krwinek to leukopenia, a płytek krwi to trombocytopenia. W przypadku zmniejszenia liczby krwinek czerwonych częściej używamy określenia "niedokrwistość" czy "anemia", które odnoszą się do zmniejszonego stężenia hemoglobiny. Żeby dokładnie określić, jakie zmiany nastąpiły w liczbie czy wyglądzie komórek, wykonuje się rozmaz krwi.
Proces powstawania komórek krwi ma charakter ciągły. Stare elementy krwi ulegają rozpadowi, a w ich miejsce tworzone są nowe, które je zastępują. Tym sposobem, każdego dnia powstają miliony krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Gdzie powstaje krew? U dorosłej osoby przede wszystkim w szpiku kostnym. Niektóre rodzaje krwinek białych powstają lub dojrzewają i nabierają swoich funkcji również w śledzionie, węzłach chłonnych i w układzie siateczkowo-śródbłonkowym. Cały proces powstawania krwi to hemopoeza. Hemopoeza obejmuje trzy główne kierunki:
1. Erytropoezę – w jej trakcie powstają krwinki czerwone,
2. Leukopoezę – w tym procesie wytwarzane są krwinki białe,
3. Trombopoezę – w tej części powstają płytki krwi.
W okresie płodowym krew jest wytwarzana w wątrobie. Po urodzeniu, za produkcję komórek krwi odpowiada szpik kostny, który wytwarza je z komórek macierzystych.
Komórki, z których powstają krwinki to krwiotwórcze komórki macierzyste. Najbardziej prymitywne z nich to komórki wielopotencjalne. Czym różnią się od pozostałych? Są samoodnawialne i potrafią się różnicować. Samoodnowa polega na tym, że są w stanie wytwarzać komórki podobne do siebie. Oznacza to, że z komórek krwiotwórczych powstają kolejne komórki krwiotwórcze. Z kolei różnicowanie to zdolność do tworzenia komórek bardziej funkcjonalnych, w prostszych słowach – z krwiotwórczej komórki macierzystej może powstać każdy rodzaj krwinek .
Komórki macierzyste są niezwykle ważne – bez nich nie można byłoby przeprowadzić przeszczepu szpiku. Jeszcze do niedawna szpik był jedynym źródłem komórek krwiotwórczych. Z czasem jednak udało się opracować metodę, dzięki której można uzyskać komórki krwiotwórcze z krwi obwodowej, po wcześniejszym podaniu odpowiednich leków. Jeśli mamy do czynienia z przeszczepem szpiku od Dawcy niespokrewnionego, w około 90%przypadków komórki krwiotwórcze są pobierane z krwi obwodowej. Jest jeszcze jeden sposób na pobranie komórek krwiotwórczych – z krwi pępowinowej. W krwi pępowinowej jest dużo komórek krwiotwórczych, jednak przy porodzie z pępowiny pobiera się małą ilość krwi, co jest znacznym utrudnieniem do przeprowadzenia zabiegu.
Dowiedz się więcej o procesie rejestracji i wymaganiach wobec Dawców szpiku. Sprawdź, czy możesz zostać Dawcą i podarować komuś drugą szansę na życie!