Czy wiesz, że w Polsce każdego roku 13 tysięcy Pacjentów dowiaduje się, że ma nowotwór krwi? (1)
Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba Polaków chorujących na nowotwór krwi w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się dwukrotnie. Na świecie diagnoza pada co ok. 30 sekund. (2) Dowiedz się, jakie są rokowania w chłoniaku, białaczce i szpiczaku.
Jednymi z najczęstszych nowotworów hematologicznych są chłoniaki. Rokowania są różne w zależności od typu choroby i jej stadium. Decyduje także szybkość postawienia diagnozy, co nie należy do spraw najprostszych. Objawy często są bagatelizowane, ponieważ przypominają inne schorzenia, które mogą wydawać się niegroźne. Niektóre chłoniaki rozwijają się przez lata, nie dając objawów. Rokowania w chłoniaku trudno jednak określić zaraz po postawieniu diagnozy. Potrzebne są do tego dodatkowe badania, które pozwolą przyjrzeć się danym rodzajom komórek nowotworowych oraz pomogą określić poziom zaawansowania nowotworu. Można zauważyć wiele indywidualnych cech w przypadku chłoniaka. Do najpopularniejszych sposobów leczenia chłoniaków należą chemioterapia i radioterapia bez względu na wiek Pacjenta.
Rokowania w chłoniaku mogą być niekorzystne, jeśli Pacjent nie chce leczyć nowotworu krwi lub gdy choroba opanuje układ nerwowy. Jeżeli radioterapia ani chemioterapia nie działają, możliwa jest terapia komórkami CAR-T. Powoduje, że szanse na wyleczenie chłoniaka wzrastają z 10-15% do 35% (8).
W przypadku nowotworu krwi, jakim jest białaczka, rokowania są głównie powiązane z typem choroby oraz wiekiem Pacjenta. Im młodsza osoba i szybciej postawiona diagnoza, tym przeważnie większa szansa na poprawę stanu zdrowia. Nadzieje zwiększa również brak zaburzeń, które można wykryć w trakcie badań genetycznych oraz molekularnych.
Decyduje jednak przede wszystkim typ białaczki. Rokowania mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Zmieniają się również wraz z wprowadzaniem coraz nowszych sposobów leczenia.
1. Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL) – Rokowanie może różnić się znacznie w zależności od wieku Pacjenta, stopnia zaawansowania oraz obecności czynników ryzyka. Część Pacjentów umiera w ciągu 1-2 lat od rozpoznania, część żyje ponad 15 lat. żyje terapią dającą szansę wyleczenia jest przeszczepienie szpiku.
2. Przewlekła białaczka szpikowa (CML) – najważniejsze jest szybkie postawienie diagnozy. Specjaliści oceniają, że dzięki odpowiednim lekom podawanym przed 60 miesięcy u ok. 90% osób choroba nie postępuje. Szansę na lepsze życie ma 60-80% Pacjentów po allogenicznym przeszczepie szpiku kostnego. (10)
3. Ostra białaczka szpikowa (AML) – terapię należy rozpocząć szybko ze względu na ostry przebieg białaczki. Nierozpoczęcie leczenia powoduje śmierć w ciągu 2-3 miesięcy po postawieniu diagnozy. Po chemioterapii remisja występuje u 50-80% Pacjentów, ale u 60-85% następuje nawrót po ok. 2-3 latach. (11)
4. Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) – rokowania są uzależnione od wieku. W przypadku dzieci leczenie kończy się pozytywnie w 90% przypadków. U Pacjentów między 18 a 55 lat szanse na wyleczenie są na poziomie 50%. Osobom powyżej 55 roku życia udaje się wyzdrowieć w 25-30% przypadków. (12)
Badania wykazują, że co 10 osoba chorująca na nowotwór krwi dowiaduje się, że ma szpiczaka. (13) Rokowania mogą być różne w zależności od zachodzących mutacji. W przypadku szpiczaka plazmocytowego nazywanego również mnogim nawroty są częste. Wyleczenie go w pełni rzadko jest możliwe – wszystko zależy od organizmu i reakcji na leczenie. Średnia długość życia wynosi od 3 do 5 lat. (14) Według niektórych źródeł, przy wykorzystaniu nowoczesnych terapii, może to być 7-10 lat. (15)
Dowiedz się więcej o procesie rejestracji i wymaganiach wobec Dawców szpiku. Sprawdź, czy możesz zostać Dawcą i podarować komuś drugą szansę na życie!
Bibliografia:
3. http://onkologia.org.pl/chloniaki/
4. https://www.medexpress.pl/nadzieja-dla-pacjentow-z-agresywnym-chloniakiem/67470
5. https://hematoonkologia.pl/info-o-chorobach/chloniak-grudkowy-faq
6. http://onkologia.org.pl/chloniaki/
7. https://www.medexpress.pl/czujnosc-hematoonkologiczna-musimy-miec-we-krwi/81778
8. http://hematologia.warsawpress.com/index.php/2020/06/27/innowacyjna-terapia-car-t/
9. http://www.poltransplant.pl/Download/Aktualnosci/Transplantologia_w_Polsce.pdf
10. https://onkolmed.pl/przewlekla-bialaczka-szpikowa-przyczyny-objawy-i-leczenie
11. Wierzbowska A., Ostra białaczka szpikowa, [w:] Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013
14. https://hematoonkologia.pl/info-o-chorobach/szpiczak-plazmocytowy-przebieg
15. http://onkologia.org.pl/szpiczak-mnogi-nowotwory-komorek-plazmatycznych/