Nowotwory mieloproliferacyjne należą do chorób o podłożu genetycznym, co jednak nie oznacza, że są dziedziczone. Jakiej grupy chorób dotyczą i jakie są rokowania oraz możliwości leczenia nowotworów mieloproliferacyjnych? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Każdy z nich jest związany z nabytymi mutacjami genów, przy czym nie dotyczą one komórek rozrodczych, zatem nie można ich przejąć od rodziców czy przekazać kolejnym pokoleniom.
Nowotwory mieloproliferacyjne (zespoły mieloproliferacyjne), ang. mieloproliferative neoplasms (MPN), to grupa klonalnych chorób komórek macierzystych szpiku. Charakteryzują się nadprodukcją (proliferacją) jednego lub kilku elementów morfotycznych krwi: erytrocytów (czerwonych krwinek), leukocytów (białych krwinek) lub trombocytów (płytek krwi), którą można zidentyfikować w morfologii krwi obwodowej. Wynikiem tychże proliferacji linii krwiotworzenia szpikowego jest zwiększona liczba krwiotwórczych komórek macierzystych w szpiku. Choroby należące do grupy nowotworów mieloproliferacyjnych są związane z nabytymi mutacjami genów BCR-ABL (w związku z występowaniem tzw. chromosomu Filadelfia) lub JAK-2.
Zgodnie z danymi pochodzącymi z publikacji „Epidemiology of MPN: What Do We Know?” autorstwa L. A. Anderson oraz M. F. McMullin, częstotliwość występowania nowotworów mieloproliferacyjnych na świecie szacuje się na 1,15-4,99 na 100 000 osób rocznie.
Choroby należące do nowotworów mieloproliferacyjnych można znaleźć w klasyfikacji WHO ICD-10 w grupach D45 (czerwienica prawdziwa) oraz D47 (Inne nowotwory o niepewnym lub nieznanym charakterze tkanki limfatycznej, układu krwiotwórczego i tkanek pokrewnych).
Natomiast klasyfikacja WHO ICD-11 (nowsza) dzieli choroby zaliczane do nowotworów mieloproliferacyjnych na trzy grupy: niezwiązane z komórkami tucznymi (mastocytami, ICD-11: 2A20), mastocytozę (ICD-11: 2A21) oraz inne i nieokreślone nowotwory mieloproliferacyjne (ICD-11: 2A22). Przyjrzyjmy się bliżej kilku jednostkom chorobowym z dwóch pierwszych grup – trzecia jest nieokreślona.
Nowotwory mieloproliferacyjne niezwiązane z komórkami tucznymi:
Zapadalność roczna na CML wynosi 1-1,5/100 000 osób na świecie; przewlekła białaczka szpikowa obejmuje ok. 25 proc. wszystkich białaczek u osób dorosłych. Dotyka zwykle osób powyżej 40. roku życia, choć występują zachorowania również u młodszych dorosłych, nastolatków i dzieci (w przypadku tych ostatnich: rzadko).
Ramiona długie chromosomów 9. i 22. ulegają translokacji, skutkiem czego jest powstanie tzw. chromosomu Filadelfia (ang. Philapelphia, Ph), czyli połączenia genów BCR oraz ABL, a w efekcie – zmutowanego genu BCR/ABL tworzącego białko bcr-abl. Białko to wykazuje nadmierną aktywność kinazy tyrozanowej, co prowadzi między innymi do wzmożonej proliferacji klonu macierzystych komórek szpikowych.
Przewlekła białaczka neutrofilowa jest jedną z najrzadszych jednostek chorobowych należących do nowotworów mieloproliferacyjnych. Opisano zaledwie około 150 przypadków, przy czym chorowały w większości osoby po 60. roku życia.
Przyczyną klonalnej proliferacji neutrofili są zmiany nowotworowe w komórce macierzystej albo prekursorowej. Odkryto również, że u ok. 50-60 proc. pacjentów z CNL wykryto mutację genu CSF3R (ang. colony stimulating factor 3 receptor).
Przewlekła białaczka eozynofilowa występuje niezwykle rzadko. Szacuje się, że częstotliwość występowania wszystkich HES, w tym CEL, wynosi rocznie około 0,036/100 000 osób na świecie. CEL diagnozuje się zazwyczaj u pacjentów w wieku od 20. do 50. roku życia, opisano jednak przypadki wystąpienia przewlekłej białaczki eozynofilowej wśród dzieci i dorosłych powyżej 60. roku życia.
Zapadalność na pierwotną mielofibrozę wynosi rocznie 0,5-1,5/100 000 osób na świecie, przy czym zdecydowana większość chorych zostaje zdiagnozowana w wieku ok. 65 lat. Zaledwie u 10 proc. chorych rozpoznanie pierwotnego zwłóknienia szpiku następuje przed 45. rokiem życia.
Dokładna przyczyna występowania PMF nie jest znana. U większości chorych zauważono jednak mutację genów JAK2, MPL i CARL, u poszczególnych – mutację jednego z wymienionych genów, a u ok. 10-15 proc. chorych nie stwierdzono żadnej mutacji genów.
Na czerwienicę prawdziwą zapada rocznie 2,3-2,8/100 000 osób na świecie. Chorują na nią przede wszystkim osoby między 40. a 80. rokiem życia, przy czym większość zdiagnozowanych pacjentów jest w wieku ok. 60. lat.
Za przyczynę rozwoju PV uważa się nowotworową proliferację zmutowanego klonu JAK-2, który wywodzi się z wielopotencjalnej krwiotwórczej komórki macierzystej szpiku.
Rocznie na nadpłytkowość samoistną zapada 1,5-2,4/100 000 osób na świecie. Chorują przede wszystkim osoby w wieku między 30. a 60. rokiem życia.
Przyczyną zachorowań na nadpłytkowość samoistną jest w przypadku ok. 70 proc. osób klonalny rozrost megakariocytów. Często wykrywalna jest również mutacja JAK-2. U pozostałych chorych występuje poliklonalny rozrost megakariocytów.
Mastocytoza:
Zapadalność na SM wynosi rocznie 5-10/100 000 000 osób na świecie, przy czym chorują przede wszystkim osoby powyżej 30. roku życia.
Przyczyną występowania układowej mastocytozy jest mutacja protoonkogenu (genu występującego w prawidłowej komórce mającego potencjalną zdolność do wyzwolenia transformacji nowotworowej) c-KIT. Mutacja ta doprowadza do aktywacji receptora KIT, białka o aktywności kinazy tyrozynowej, czego efektem jest nieprawidłowa proliferacja mastocytów.