Wśród badań profilaktycznych oceniających ogólny stan zdrowia, bez wątpienia podstawowym i priorytetowym pozostaje morfologia ogólna krwi.
To stosunkowo niedrogie i proste w wykonaniu badanie, pozwalające w porę zareagować na różne negatywne zmiany w stanie naszego zdrowia, w tym także te związane z rozwojem różnych odmian białaczki. Na co zwrócić szczególną uwagę przy analizie wyników? Czy warto wykonać dodatkowe badania krwi? Wyjaśniamy.
Morfologia jest najczęściej wykonywanym badaniem krwi. Polega na pobraniu jednej próbki o objętości 5 ml. Elementy morfotyczne, do których zaliczamy krwinki białe, czerwone oraz płytki krwi, badane są pod kątem jakościowym i ilościowym. Dobrą praktyką jest wykonywanie tego badania przynajmniej raz w roku. To wystarczająca częstotliwość dla osób zdrowych, aby w porę zauważyć zachodzące w organizmie pewne zmiany chorobowe. Jeśli mamy określone objawy choroby nawet, jeśli w ciągu ostatniego roku mieliśmy prawidłowy wynik morfologii, może zaistnieć konieczność powtórzenia tego badania.
Do badania należy się odpowiednio przygotować. Czynniki, jakie mogą zaburzyć jego wyniki to: intensywny wysiłek fizyczny poprzedzający badania, spożycie alkoholu lub innych używek, niewłaściwa dieta i złe nawyki żywieniowe. Szczegółowe zalecenia znajdziesz w specjalnym poradniku.
Czasami nieprawidłowości mogą obejmować jedną linię komórkową (np. tylko małopłytkowość, albo tylko leukocytoza), a czasami dwie lub wszystkie trzy (np. niedokrwistość z leukopenią i małopłytkowością). Im znaczniejsze są nieprawidłowości i im więcej linii dotyczą – tym poważniejsza może się okazać ich przyczyna. Nierzadko konieczne jest też wykluczenie nowotworowego tła tych nieprawidłowości
Odstępstwa od normy nie są jednoznaczne z potwierdzeniem choroby nowotworowej krwi. Powinny być jednak impulsem do dalszych badań. Interpretację wyników powinien przeprowadzić każdorazowo lekarz.
Więcej dowiesz się z artykułu: „Morfologia krwi: co to jest i jak czytać wyniki badania?”
Na wynik poszczególnych parametrów krwi wpływa szereg czynników. Niewłaściwy tryb życia, zła dieta, czy przebyta niedługo przed badaniem infekcja wirusowa mogą zniekształcić ogólny obraz wyników badań. Lekarz analizujący morfologię może zalecić dodatkowe badania, do których w pierwszej kolejności zaliczamy rozmaz mikroskopowy krwi, czyli szczegółową ocenę krwinek białych, czerwonych i płytkowych.
W niektórych sytuacjach, np. w przypadku podejrzenia PBSz lub inaczej - CML (przewlekłej białaczki szpikowej) może być konieczne wykonanie biopsji szpiku kostnego. To trwające zaledwie kilka minut badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu Pacjent poza niewielkim dyskomfortem nie odczuwa znaczącego bólu. Patomorfolog analizuje pobraną próbkę i na jej podstawie jest w stanie nie tylko potwierdzić (lub zaprzeczyć) obecność choroby nowotworowej, ale także określić z jakim rodzajem patologii czy choroby mamy do czynienia. Od tego zależy dalsze postępowanie lecznicze.
Badania krwi są kluczowe w diagnozie nowotworów krwi. Choroby nowotworowe mogą jednak dotknąć pozostałych elementów naszego organizmu. Nie każdy z nowotworów będzie od samego początku wyraźnie wpływał na wynik morfologii ogólnej. Z tego powodu, w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej układu krwiotw órczego często konieczne są dodatkowe badania nie tylko próbek krwi. Do pakietu najczęściej wykonywanych badań warto dołączyć również:
Podstawowym badaniem profilaktycznym w hematologii jest wymieniona wyżej morfologia krwi. Pozostałe badania są zlecane przez lekarzy w przypadku pojawienia się dolegliwości czy podejrzeń – po wizycie u lekarza podstawowej lub specjalistycznej opieki medycznej.
Dowiedz się więcej o procesie rejestracji i wymaganiach wobec Dawców szpiku. Sprawdź, czy możesz zostać Dawcą i podarować komuś drugą szansę na życie!