Anemia aplastyczna, określana również mianem niedokrwistości aplastycznej, to choroba hematologiczna, w której obserwuje się niewydolność układu krwiotwórczego w zakresie produkcji erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Jakie objawy daje ta choroba i w jaki sposób leczy się anemię aplastyczną?
Anemia aplastyczna jest chorobą hematologiczną wiążącą się z niewydolnością szpiku kostnego (układu krwiotwórczego). Niewydolność ma miejsce na skutek hipoplazji szpiku (a więc jego niedorozwoju czy uszkodzenia) lub aplazji szpiku (zaniku jego funkcji). Skutkuje to pancytopenią – stanem, w którym na skutek zmniejszonej produkcji występuje niedobór elementów morfotycznych krwi: erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) oraz trombocytów (płytek krwi).
Szacuje się, że anemia aplastyczna dotyka co roku od 2 do 6 osób na milion Pacjentów. Szczyt zachorowań obserwuje się w okolicach 30 roku życia, choć tak naprawdę choroba może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej występująca postać anemii aplastycznej wrodzonej (o wrodzonych i nabytych rodzajach tej choroby piszemy w dalszej części artykułu), czyli niedokrwistość Fanconiego, pojawia się u 1 dziecka na 100 000 urodzeń.
Mimo, iż niedokrwistość aplastyczna jest czasem (potocznie, choć błędnie) określana mianem anemii złośliwej aplastycznej, co kojarzy się wielu osobom z nowotworem, to tak naprawdę nowotworem nie jest. Niedokrwistość (anemia) o różnym nasileniu może – choć nie musi – towarzyszyć nowotworom. Więcej informacji o tym zagadnieniu znajduje się w tekście Rodzaje niedokrwistości i ich przyczyny, do którego lektury serdecznie zachęcamy.
Przyczyny niedokrwistości aplastycznej dzieli się ze względu na rodzaj tej choroby. I tak:
Objawy anemii aplastycznej powiązane są ściśle ze stanem pancytopenii (a więc ze wspólnym wystąpieniem niedokrwistości, małopłytkowości oraz leukopenii – niedoboru krwinek czerwonych, płytek krwi i krwinek białych). W efekcie:
Jak diagnozuje się anemię aplastyczną? Wyniki krwi – obok szczegółowego wywiadu i badania przedmiotowego, uwzględniającego sprawdzenie stanu skóry i błon śluzowych, „osłuchanie” klatki piersiowej i inne czynności – są kluczowe do postawienia rozpoznania. W morfologii, charakterystyczne dla anemii aplastycznej są następujące zmiany:
Oprócz badania morfologicznego krwi, istotne diagnostycznie będą wyniki badania morfologii szpiku kostnego (jego próbkę pobiera się podczas trepanobiopsji). Rozpoznanie u niektórych Pacjentów wymaga także przeprowadzenia badań molekularnych, oznaczenia poziomu kwasu foliowego i witaminy B12, wykonania RTG lub tomografii klatki piersiowej, wykonania USG jamy brzusznej i innych testów. Ponieważ objawy omawianej choroby mogą przypominać symptomy pozostałych schorzeń hematologicznych bądź onkologicznych, diagnostyka nierzadko trwa kilka tygodni i obejmuje badania różnicujące.
W terapii Pacjentów z anemią aplastyczną wdraża się głównie dwa rodzaje leczenia:
Jak wygląda życie Pacjentów z anemią aplastyczną? Rokowania zależą przede wszystkim od postaci choroby. W przypadku nieciężkiej (umiarkowanej) niedokrwistości, nie ma zagrożenia dla życia, a osoba chora często nie wymaga leczenia (konieczne jest jedynie kontrolowanie stanu jej zdrowia i wyników morfologicznych krwi i/lub szpiku kostnego). Rokowanie w ciężkiej lub bardzo ciężkiej postaci anemii aplastycznej zależy przede wszystkim od czasu postawienia diagnozy i szybkości wdrożenia leczenia, a także odpowiedzi organizmu na dobraną terapię.
Źródła: