Przekaż 1,5% podatku
Pomóż odzyskać normalność Pacjentom chorym na nowotwory krwi!
Przekaż 1,5% podatku
Pomóż odzyskać normalność Pacjentom chorym na nowotwory krwi!
O Fundacji DKMS

PIT dla młodych 2025 – kogo dotyczy zwolnienie z PIT (podatek zerowy dla młodych)?

PIT zerowy dla młodych to specyficzny rodzaj ulgi podatkowej, która obejmuje osoby podejmujące zatrudnienie przed ukończeniem 26. roku życia. Jaki dokument lub akt prawny określa, do którego roku życia nie płaci się podatków? Ile będzie wynosić ulga dla młodych w 2025 roku?

Czy osoby do 26. roku życia muszą składać PIT?

Co do zasady, osoby do 26. roku życia, podejmujące zatrudnienie ale jednocześnie nie osiągające przychodu przekraczającego limit zastosowania ulgi dla młodych (o którym piszemy w dalszej części tekstu) nie muszą składać zeznania podatkowego. Obowiązek ten jednak obejmuje osoby, które:

  • osiągnęły przychody większe niż wspomniany powyżej limit, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych;
  • ubiegają się o zwrot podatku nadpłaconego;
  • chcą skorzystać z ulg podatkowych – na przykład z ulgi na dzieci.

Od ilu lat płaci się podatki? Obowiązek ten jest nakładany na podatnika w dniu jego 26. urodzin.

Czym jest podatek 0 dla młodych?

Podatek „0” dla młodych, określany również podatkim zerowym, PITem zerowym oraz ulgą dla młodych jest rodzajem preferencji w podatku dochodowym pobieranym od osób fizycznych, które nie ukończyły 26. roku życia. Rodzaje źródeł dochodu (w tym również konkretne umowy zawierane przez osoby do ukończenia 26. roku życia) określa art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2020 roku póz. 1426, z późniejszymi zmianami).

Kto nie płaci podatku do 26. roku życia?

Brak podatku do 26. roku życia – kogo dotyczy ta procedura? Ulga dla młodych obejmuje każdą osobę, która spełnia łącznie konkretne warunki:

  • uzyskuje przychody z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub też ze stażu uczniowskiego;
  • w momencie uzyskania wymienionych przychodów nie ukończyła 26. roku życia.

Zerowy PIT – limity dochodów uprawniające do zwolnienia z podatku do 26. roku życia

Limit dochodów pochodzących z umowy o pracę, umowy zlecenia, praktyk absolwenckich lub ze stażu uczniowskiego, który uprawnia do skorzystania z ulgi dla młodych, wynosi w 2025 roku 85 528 złotych. Dochód osiągnięty powyżej tej kwoty zostaje opodatkowany na zasadach ogólnych.

Jakie umowy są objęte zwolnieniem z PIT?

Zwolnieniem z PIT w ramach ulgi dla młodych objęte są następujące umowy i źródła przychodu:

  • umowa o pracę, w ramach której podatnik uprawniony do ulgi uzyskuje przychody z powstania stosunku służbowego, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy – w tym zwłaszcza w postaci wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz uzyskanego w formie dodatków (zadaniowego, uznaniowego, stażowego i innych);
  • umowa zlecenie (zawarta z firmą – jednostką organizacyjną, przedsiębiorstwem – lub z właścicielem – zarządcą, posiadaczem, administratorem nieruchomości), w ramach której podatnik uprawniony do ulgi uzyskuje przychody za wykonanie usługi;
  • praktyka absolwencka (o której mowa w ustawie z 17 lipca 2009 roku o praktykach absolwenckich);
  • staż uczniowski (o którym mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe).

PIT zero – rozliczenie PIT w 2025

Tak, jak zostało to już wspomniane – osoby, które mają prawo do tak zwanego „PITu zerowego” – a więc osoby do 26. roku życia, uzyskujące dochód w ramach przytoczonych powyżej limitów nie muszą składać zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Sytuacja ta zmienia się w konkretnych wypadkach – na przykład wtedy, gdy podatnik przekroczy wyznaczony limit dochodu, ale również w sytuacji, w której chce skorzystać z ulg – przykładowo, z ulgi na dziecko.

W sytuacji, w której powstaje obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, warto skorzystać z wygodnych programów online – takich, jak PITax. Wybór takiego rozwiązania jest wygodny zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z ulg innych niż ulga dla młodych, a dodatkowo przekazujemy 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego – w tym DKMS.

Najczęściej zadawane pytania o ulgę dla młodych cz. 1

Do kiedy obowiązuje ulga dla młodych? Od którego roku życia płaci się podatki?

Do którego roku życia nie płaci się podatku? Ulga dla młodych przeznaczona jest dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Jej moc przestaje obowiązywać w dniu 26. urodzin podatnika (od tego momentu rozlicza się on na zasadach ogólnych).

PIT-2 do 26. roku życia – czy trzeba go składać?

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – składa się go u płatnika, a więc pracodawcy lub zleceniodawcy. Co do zasady, pracownik może, ale nie musi tego robić. Warto jednak wiedzieć, że po przekroczeniu limitu 85 528 złotych i/lub po ukończenia przez pracownika 26. roku życia, automatycznie płatnik będzie pomniejszał zaliczki na PIT o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (wedle zapisów PIT-2).

Z jakich ulg można skorzystać?

Korzystanie z ulgi dla młodych nie oznacza utraty możliwości korzystania z pozostałych ulg podatkowych. Osoba do 26. roku życia może więc skorzystać – przykładowo – z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na dziecko czy ulgi na internet (również wtedy, gdy rozlicza się z małżonkiem).

Najczęściej zadawane pytania o ulgę dla młodych cz. 2

Gdzie złożyć zeznanie?

Ponieważ ulga dla młodych obejmuje przychody uzyskiwane od płatnika (zleceniodawcy, pracodawcy), to w przypadku składania rozliczenia, podatnik wykorzystuje druki PIT-36 lub PIT-37. Informacje w nich zawarte będą uzupełnione automatycznie na podstawie dokumentu PIT-11, przedstawionego przez płatnika. Najwygodniejszym wyborem będzie złożenie zeznania podatkowego w e-Urzędzie Skarbowym - online, bez wychodzenia z domu.

Wspólne rozliczenie PIT małżonków – jaki jest limit przychodów?

Niezależnie od tego, czy małżonkowie do 26. roku życia rozliczają swój PIT wspólnie, czy może osobno – każdemu z nich przysługuje ten sam limit dochodów w wysokości 85 528 złotych.

PIT zero a koszty uzyskania przychodu

W przypadku korzystania z ulgi dla młodych, koszty uzyskania przychodu z umowy o pracę lub umowy zlecenie odlicza się do wysokości, która nie przekracza tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu. Dodatkowo, suma łącznych kosztów uzyskania przychodów ustalanych według normy 50% (autorskie koszty uzyskania przychodów) oraz przychodów objętych ulgą dla młodych nie może przekroczyć 85 528 złotych.