Przekaż 1,5% podatku
Pomóż odzyskać normalność Pacjentom chorym na nowotwory krwi!
O Fundacji DKMS

Kto może, a kto nie może przekazać 1,5% podatku?

Przekazanie 1,5% podatku to jedna z form wsparcia organizacji pożytku publicznego (OPP), działających poza domeną rządową na rzecz istotnych społecznie inicjatyw i spraw, a także w ramach pomocy potrzebującym – w tym osobom ubogim czy chorym. Kto może przekazać 1,5% podatku dla wybranej OPP?

Przekazanie 1,5% podatku – forma wsparcia dla organizacji pożytku publicznego

Przekazywanie 1,5% podatku dochodowego jest od wielu lat jedną z najpopularniejszych form wsparcia działalności organizacji pozarządowych – określanych jako organizacje pożytku publicznego. Polega ono na wskazaniu w swoim zeznaniu podatkowym konkretnego podmiotu (wraz z jego numerem KRS nadanym przez sąd, a także – ewentualnie – z celem szczegółowym przeznaczenia pieniędzy), któremu urząd skarbowy, po potrąceniu podatku, przekaże 1,5% jego wartości. Tego typu działanie można podejmować co roku, przy czym nie zawsze przekazanie ułamkowej kwoty daniny będzie możliwe – o czym piszemy poniżej.

Kto może przekazać 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego?

Obecnie funkcjonuje kilka naprawdę licznych grup podatników, uprawnionych do przekazywania 1,5% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wśród nich można wymienić oczywiście osoby fizyczne, rozliczające się na podstawie formularza PIT-37 z przychodów uzyskanych ze stosunku pracy (a więc wykonujących świadczenia w ramach umowy o pracę), ale również uzyskanych w ramach umów o dzieło czy zlecenie. Oprócz nich, do przekazywania 1,5% podatku uprawnieni są:

  • podatnicy rozliczający się wedle zasad skali podatkowej, uzyskujący dochód z prowadzonej przez siebie, jednoosobowej działalności gospodarczej;
  • podatnicy rozliczający się podatkiem liniowym (opodatkowanie dochodu jedną, ustaloną wcześniej stawką w wysokości 19%), prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą;
  • podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – w tym między innymi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Oprócz powyższych grup osób, 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego mogą przekazać także emeryci i renciści – zarówno Ci rozliczający się w ramach formularza PIT-37 (a więc podejmujący zatrudnienie), jak i rozliczający się przy pomocy PIT-36 (a więc prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą) oraz emeryci i renciści, którzy nie podejmowali zatrudnienia (rozliczający się w oparciu o formularz PIT-OP).

Dlaczego nie mogę przekazać 1,5% podatku?

Jeśli w zeznaniu podatkowym PIT-37 nie ma możliwości przekazania 1,5% kwoty odprowadzanej do urzędu skarbowego, najprawdopodobniej wysokość Twojego podatku nie pozwala na przekazanie 1,5%. Taka sytuacja następuje, gdy dochód podatnika w ubiegłym roku podatkowym był mniejszy niż 30 000 złotych – a więc mieścił się w zakresie kwoty wolnej od podatku (urząd skarbowy nie pobiera wówczas podatku dochodowego, co jednocześnie sprawia, że nie ma „źródła” z którego można byłoby przekazać 1,5% potrąconej kwoty dla wybranej OPP).

Co do zasady, 1,5% podatku nie mogą przekazywać również spółki skarbu państwa.

Kiedy można przekazać 1,5% podatku wybranej OPP?

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 1) – a więc tak zwanej „ustawy o PIT” – zeznanie podatkowe za 2024 rok należy najpóźniej złożyć do urzędu skarbowego 30 kwietnia 2025 roku. To właśnie w tym zeznaniu konieczne jest wskazanie organizacji pożytku publicznego, która ma otrzymać 1,5% podatku dochodowego, pobieranego od konkretnego płatnika. Warto tu również dodać, że po 30 kwietnia 2025 roku możliwe jest złożenie korekty zeznania podatkowego w zakresie wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. W praktyce oznacza to, że do 30 maja 2025 roku można wskazać inną OPP, uprawnioną do uzyskania 1,5% podatku, niż zostało to wpisane pierwotnie.

Podatnik powinien pilnować wymienionych powyżej terminów – jeśli nie złoży zeznania podatkowego na czas, utraci możliwość przekazania 1,5% podatku dochodowego wybranej przez siebie organizacji.

Czym są organizacje pożytku publicznego i jak wybrać podmiot, któremu przekażę 1,5% podatku?

Organizacje pożytku publicznego są instytucjami pozarządowymi (czasem zaliczanymi do grupy NGO – non-government orgnization), działającymi na rzecz społeczności w wielu obszarach – w tym w zakresie edukacji, wsparcia materialnego i finansowego konkretnych grup osób potrzebujących czy też organizacji i promowania poszczególnych inicjatyw rozwojowych. Wybór OPP, która otrzyma 1,5% podatku, należy oczywiście do podatnika – to on w swoim zeznaniu wskazuje, którą organizację będzie wspierał. Obecnie osoby pragnące wspomóc działalność konkretnego podmiotu w ten właśnie sposób, mają możliwość weryfikacji jej obecności w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym) w specjalnym spisie organizacji pożytku publicznego, udostępnianym online przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Do działających od wielu lat organizacji pożytku publicznego zalicza się również Fundacja DKMS, która co roku korzysta ze wsparcia rozliczających się z urzędem skarbowym podatników. Dzięki 1,5% podatku, Fundacja może stale zapewniać wsparcie Pacjentom z nowotworami krwi i rozwijać swoje działania pomocowe – takie jak doposażanie szpitali hematologicznych w nowoczesny sprzęt medyczny i diagnostyczny, a także zapewnienie wsparcia psychoonkologicznego chorym i ich bliskim.

Więcej o tym jak pomaga Fundacja DKMS i na co przeznacza wsparcie z 1,5% można znaleźć tutaj: Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji DKMS