Przekaż 1,5% podatku
Pomóż odzyskać normalność Pacjentom chorym na nowotwory krwi!
O Fundacji DKMS

Komu i jak przekazać 1,5% podatku?

Każda osoba która odprowadza podatek dochodowy, może przekazać 1,5% kwoty przekazywanej do urzędu skarbowego wybranej organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). Jest to prosty sposób na wsparcie konkretnej fundacji czy stowarzyszenia, spełniających na co dzień ważne zadania społeczno-pomocowe.

1,5% podatku – co to takiego? Kto może przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego?

Co do zasady, podatek dochodowy odprowadzany przez osoby rozliczające się z urzędem skarbowym, trafia do budżetu państwa, które przejmuje kontrolę nad jego wykorzystaniem. Podatnik może jednak mieć wpływ na to, do jakiej instytucji w części trafią jego pieniądze – dzieje się tak za sprawą wykorzystania mechanizmu przekazywania 1,5% podatku do wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to niezwykle prosty, szybki i bezpieczny sposób na wsparcie instytucji niosących pomoc wielu grupom osób (takim jak pacjenci cierpiący na nowotwory czy choroby rzadkie), a także zajmujących się ważnymi inicjatywami czy kwestiami opiekuńczymi, społecznymi czy obywatelskimi. Jedną z takich organizacji jest Fundacja DKMS, która niesie pomoc chorym z nowotworami krwi.

„Półtora procent” podatku może przekazać każda osoba fizyczna, odprowadzająca podatek dochodowy. Nie jest to jednak jedyna grupa mająca prawo do udzielenia tego rodzaju wsparcia organizacjom pożytku publicznego.

Przekazanie 1,5% podatku przez emerytów, rencistów i firmy

Oprócz osób fizycznych, 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego mogą przekazać również emeryci i renciści (będący osobną grupą podatników), a także firmy – w tym jednoosobowe działalności gospodarcze. O tym, w jaki sposób to zrobić, piszemy w dalszej części artykułu.

Przekazanie 1,5% podatku dochodowego dla wybranej organizacji pożytku publicznego, takiej jak np. Fundacja DKMS jest niezwykle proste – zwłaszcza, jeśli robi to osoba fizyczna, korzystająca z opcji rozliczenia się z urzędem skarbowym online. Co do zasady, w zeznaniu podatkowym u osoby fizycznej, wszystkie niezbędne pola są już wypełnione (robi to urząd na podstawie formularzy PIT przedstawionych mu przez pracodawcę osoby fizycznej). Jeśli podatnik w poprzednich latach przekazywał 1,5% podatku dla konkretnej organizacji pożytku publicznego, wówczas pole, w którym powinny znaleźć się informacje o odbiorcy 1,5% podatku, będzie wypełnione automatycznie danymi organizacji otrzymującej wcześniej wsparcie od podatnika. Oczywiście w tym zakresie można samodzielnie dokonać zmiany, podając dane nowej organizacji – w tym (co najważniejsze) jej numer KRS.

W przypadku, w którym osoba fizyczna decyduje się rozliczyć PIT ze wsparciem firmy księgowej, musi dostarczyć jej zarówno formularze PIT przekazane jej przez pracodawcę, jak i dane wybranej do przekazania 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego (nazwa podmiotu oraz KRS, ewentualnie – wskazany cel szczegółowy).

Oprócz osób fizycznych, które rozliczają się na formularzu PIT-37, 1,5% podatku mogą przekazać wybranej organizacji również wspomniani powyżej emeryci i renciści. Miejsce do wskazania konkretnej organizacji znajduje się zarówno w PIT-37, którym emeryt lub rencista posługuje się w rozliczeniu, jeśli nadal podejmuje pracę, a także w formularzu PIT-36 (rozliczają się z jego pomocą emeryci i renciści podejmujący pozarolniczą działalność gospodarczą) oraz w PIT-OP (emeryci i renciści niepodejmujący zatrudnienia).

Jeśli chodzi o firmy, to do przekazania 1,5% podatku wybranej OPP uprawnione są jednoosobowe dzielności gospodarcze – zarówno te, które rozliczają się z urzędem skarbowym podatkiem liniowym, jak i ryczałtowym. Muszą one w takiej sytuacji wskazać w zeznaniu wybraną organizację oraz jej numer KRS. Do przekazywania 1,5% podatku nie są niestety uprawnione spółki oraz przedsiębiorstwa państwowe.

1,5% podatku – komu przekazać? Jak wybrać organizację?

Do otrzymywania 1,5% podatku uprawnione są tak zwane organizacje pożytku publicznego (w skrócie: OPP). Są to podmioty pozarządowe (czasem określane mianem NGO – od ich angielskiej nazwy non-government organization). W Polsce funkcjonuje ich obecnie około 9 tysięcy, a ich wykaz (wraz z najważniejszymi danymi – a więc z numerami KRS, nadawanymi przez sąd) można znaleźć na internetowych stronach rządowych (a konkretnie w serwisie Narodowego Instytutu Wolności).

Organizacje pożytku publicznego zajmują się w Polsce wieloma różnymi obszarami – od wsparcia osób chorych i potrzebujących, aż po działania edukacyjne i społeczne. Jedną z nich jest oczywiście Fundacja DKMS, która działa przede wszystkim na rzecz pacjentów cierpiących na nowotwory krwi. Jej działania, obejmujące między innymi rejestrowanie potencjalnych dawców szpiku, zapewnianie wsparcia psychoonkologicznego pacjentom czy też doposażanie szpitali zdecydowanie wpisują się w ideę pożytku publicznego. 1,5% podatku, przekazywanego co roku, stanowi znaczące wsparcie dla misji fundacji. Dodatkowo DKMS to organizacja z wieloletnią tradycją i ogromnym doświadczeniem.

Więcej o tym jak i dlaczego warto przekazać 1,5% podczas rozliczenia PIT można znaleźć tutaj: Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji DKMS