Oddawanie 1,5% podatku jest jedną z form dobroczynności, w której udział może wziąć niemal każda osoba – bez wysiłku i bez nakładów czasowych. Dzięki wskazaniu organizacji pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym zyskujemy wpływ na to, jak zostaną wydane pieniądze przekazane „fiskusowi”.
Idea przekazywania 1,5% wartości podatku dochodowego jest znana Polakom rozliczającym się co roku z urzędem skarbowym już od wielu lat. Taka możliwość to doskonały sposób na wsparcie wybranej organizacji pożytku publicznego (w skrócie – OPP), która prowadzi działalność bliską danej osobie – na przykład ze względu na jej życiowe wartości czy też osobisty związek z podopiecznymi konkretnej fundacji czy stowarzyszenia. Co istotne, podatnik rozliczający się z „fiskusem” może mieć pewność, że jego pieniądze faktycznie trafią do organizacji pożytku publicznego, która aktywnie prowadzi swoją działalność i funkcjonuje w polskim systemie prawnym. Wszystkie podmioty mające status OPP muszą bowiem znajdować się w Krajowym Rejestrze Sądowym (jednocześnie uzyskując numer KRS, konieczny do identyfikacji w momencie przekazywania 1,5% podatku).
W przypadku braku pewności co do rzetelności wybranej przez siebie organizacji, każdy obywatel może zweryfikować jej obecność w rządowym wykazie OPP online – na stronach Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W spisie znajduje się między innymi Fundacja DKMS – od lat niosąca pomoc pacjentom cierpiącym na nowotwory krwi oraz wspierająca ich na różnych polach (w tym w ramach zapewnienia dostępu do pomocy psychologicznej, doposażania szpitali czy organizacji i koordynowania bazy dawców szpiku).
Tak, jak zostało to już wspomniane – przekazywanie 1,5% podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego jest jedną z najpopularniejszych form charytatywności – i nic w tym dziwnego! Jeśli wahasz się nad wskazaniem konkretnej OPP w swoim zeznaniu podatkowym, a tym samym – wsparciem finansowym tego podmiotu, to sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję:
Do grup, które mogą przekazać 1,5% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego zaliczają się osoby fizyczne rozliczające się z urzędem skarbowym na podstawie formularza PIT-37 (czerpiący dochody ze stosunku pracy, umów zlecenie, a także umów o dzieło), a oprócz tego przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczający się na zasadach skali podatkowej, wedle zasad podatku liniowego lub ryczałtowego. To jednak nie wszystko – 1,5% swojego podatku mogą przekazać wybranej OPP również emeryci i renciści (zarówno ci pracujący, jak i prowadzący działalność gospodarczą oraz nieaktywni zawodowo).
Wskazanie organizacji pożytku publicznego, której dana osoba chce „oddać” 1,5% swojego podatku, następuje w składanym przez nią zeznaniu podatkowym. W 2025 roku zeznanie to należy złożyć do 30 kwietnia (przy czym korekty w zakresie wskazania OPP można dokonać do końca maja 2025 roku). Jeśli dojdzie do spóźnienia z rozliczeniem, podatnik utraci niestety możliwość przekazania 1,5% podatku wybranej organizacji.
Warto złożyć zeznanie jak najszybciej, ponieważ im wcześniej podatnik rozliczy się z urzędem, tym szybciej urząd przekaże OPP 1,5% wartości pobranego podatku, a sama organizacja od tego momentu będzie mogła wykorzystywać uzyskane pieniądze na realizację swoich celów statutowych.
Więcej informacji o znaczeniu 1,5%, a także praktyczne wskazówki dotyczące podatku dochodowego znajdują się tutaj: Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji DKMS