Przekaż 1,5% podatku
Pomóż odzyskać normalność Pacjentom chorym na nowotwory krwi!
O Fundacji DKMS

Czy muszę rozliczać PIT? Kto i kiedy musi go rozliczyć?

Czy muszę się rozliczać z PITu, jeśli jestem studentem, rencistą, emerytem lub pobieram jakikolwiek zasiłek? Jeśli tak – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, które grupy powinny składać roczne zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego, a które są zwolnione z tego obowiązku.

Czy muszę się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Kto nie musi składać zeznania podatkowego?

Co do zasady, każda osoba uzyskująca przychód ze stosunku pracy, umowy o dzieło, zlecenia czy też z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, musi rozliczyć się z niego z Urzędem Skarbowym. Istnieją jednak rodzaje przychodów oraz grupy osób, które nie podlegają temu obowiązkowi – co jednocześnie przekłada się na brak konieczności składania zeznania podatkowego. Wśród tych przychodów i grup można wyróżnić:

  • przychody uzyskane między innymi w ramach świadczeń rodzinnych, dodatków pielęgnacyjnych oraz rodzinnych, zasiłków dla opiekunów, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków macierzyńskich, ekwiwalentów pieniężnych dla pracowników przekazywanych im w ramach amortyzacji ich własnego sprzętu, a także diet pracowniczych (na przykład w podróży służbowej). Osoby uzyskujące wymienione przychody nie muszą składać zeznania podatkowego, jeśli nie osiągnęły one żadnych innych rodzajów przychodów obligujących do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym (ze stosunku pracy, prowadzenia działalności gospodarczej i innych aktywności zawodowych);
  • przychody uzyskiwane z emerytur i rent. Jeśli jest to jedyne źródło przychodu danej osoby, wówczas zeznanie podatkowe jest przekazywane do Urzędu Skarbowego przez instytucję wypłacającą świadczenie (na przykład ZUS lub KRUS). Warto tu jednak dodać, że w przypadku, w którym emeryt czy rencista, oprócz podstawowych świadczeń, osiąga również przychód z pracy dodatkowej, musi złożyć zeznanie podatkowe tak, jak każda inna osoba uzyskująca przychód ze stosunku pracy, umów zlecenie lub o dzieło czy z prowadzenia działalności gospodarczej;
  • przychody uzyskiwane ze stosunku pracy, umów zlecenia lub o dzieło czy z pracy nakładczej, jeśli osoba uzyskująca te przychody nie ukończyła 26 roku życia, a jednocześnie przychody te nie przekroczyły w ciągu roku podatkowego kwoty 85 528 złotych (więcej informacji o tym przypadku znajduje się w artykule PIT dla młodych 2025 - kogo dotyczy zwolnienie z PIT (podatek zerowy dla młodych)?

Wymienione powyżej przypadki, w których podatnik jest zwolniony z płacenia podatku, nie są jednak jedynymi sytuacjami, w których nie trzeba rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Pełna lista wyłączeń (występujących rzadziej, niż te już przez nas opisane) znajduje się w artykule 21 „ustawy o PIT” – a więc Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć się z podatku dochodowego?

Obecnie rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, w większości przypadków, jest banalnie proste, ponieważ to Urząd przygotowuje za nas zeznanie podatkowe, wypełnione danymi zgromadzonymi od pracodawców podatnika. W związku z tym, aby złożyć zeznanie podatkowe, wystarczy zalogować się na rządowej stronie e-Urzędu Skarbowego, sprawdzić wypełniony formularz, a następnie potwierdzić jego złożenie (lub dokonać ewentualnej, niezbędnej korekty). To właśnie w tym formularzu można wskazać organizację pożytku publicznego, która otrzyma od nas 1,5% podatku (o czym piszemy poniżej). W skomplikowanych przypadkach fiskalnych rozliczenia można dokonać z pomocą biura księgowego, które zajmie się przekazaniem poprawnie wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego.

W 2025 roku termin na złożenie zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia 2025 roku (przy czym korektę takiego zeznania można nadal złożyć do 30 maja 2025 roku). W przypadku braku wpłynięcia zeznania podatkowego online w wymaganym terminie, „fiskus” automatycznie zatwierdzi sporządzony wcześniej dokument.

O czym należy pamiętać, rozliczając się z Urzędem Skarbowym?

Jeśli konkretna osoba osiąga przychody nakładające na nią obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, powinna pamiętać nie tylko o terminach złożenia zeznania podatkowego, ale również o przysługującej jej możliwości przekazania 1,5% wartości podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego (w skrócie OPP). Dzięki skorzystaniu z tej opcji podatnik może wpłynąć na to, w jaki sposób zostanie wykorzystana część pobranej od niego „daniny”. Spis organizacji pożytku publicznego, wraz z nadanym im numerem KRS, można znaleźć w wykazie dostępnym na rządowej stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W wykazie tym znajduje się między innymi Fundacja DKMS, co roku korzystająca z dobroczynności podatników i przeznaczająca 1,5% ich podatku na pomoc Pacjentom chorym na nowotwory krwi – w tym na wsparcie psychologiczne pacjentów, doposażenie szpitali w niezbędny sprzęt czy rejestrację potencjalnych Dawców szpiku.

Warto tutaj dodać, że brak rozliczenia z „fiskusem” w wymaganym terminie – a więc do 30 kwietnia 2025 roku – uniemożliwia przekazanie 1,5% podatku wybranej organizacji, chyba, że podatnik do 30 maja 2025 roku złoży korektę w zakresie wyboru OPP, dla której chce wykonać odpis 1,5% wartości podatku dochodowego.

Więcej o tym jak i dlaczego warto przekazać 1,5% podatku, a także praktyczne wskazówki dotyczące rozliczenia PIT: Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji DKMS