W Małopolsce padła wyjątkowa liczba!
Chociaż ta okrągła liczba nie padła na lekcji matematyki, to bez wątpienia jest wynikiem działania. 19 marca, w Zespole Szkół w Libiążu, zarejestrował się 100 000 potencjalny dawca szpiku z projektu #KOMÓRKOMANIA! Idea dawstwa szpiku od 2016 roku gości w placówkach oświatowych w niemal całej Polsce. Dotychczas w inicjatywę włączyło się 3030 szkół, które przeprowadziły łącznie 4091 akcji edukacyjno-rejestracyjnych. Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu aż 778 dawców faktycznych dało już komuś szansę na życie. Co 20. Potencjalny dawca w bazie Fundacji DKMS pochodzi właśnie z projektu #KOMÓRKOMANIA.
#KOMÓRKOMANIA to przede wszystkim lekcja empatii i solidarności z osobami chorującymi na nowotwory krwi, ale także wprowadzenie do szkół tematu dawstwa szpiku, który buduje w młodych osobach poczucie odpowiedzialności społecznej. Dzięki inicjatywie Fundacji DKMS uczniowie stają się świadomymi dawcami oraz dawczyniami i realnie mogą wspierać polską transplantologię. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji na rok szkolny 2024/2025 oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.
– mówi Sylwia Szwed-Sporysz, nauczycielka z Zespołu Szkół w Libiążu, która od lat angażuje się w działania na rzecz idei dawstwa szpiku, zarażając nią swoich uczniów.
Celem projektu #KOMÓRKOMANIA, jest edukacja szkolnej społeczności w zakresie nowotworów krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Szkoły, zgłaszające się do projektu, otrzymują od Fundacji DKMS specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych i materiały wideo, wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku. Dzięki temu, już na poziomie edukacji szkolnej uczniowie dowiadują się jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku, poznają metody pobrania i całą drogę, jaką pokonuje dawca od momentu rejestracji aż do oddania krwiotwórczych komórek lub szpiku. Stają się świadomi tego, jak niewiele trzeba zrobić, by uratować życie drugiego człowieka.
– mówi Sylwia Szwed-Sporysz, nauczycielka z Zespołu Szkół w Libiążu
Prawo jazdy, dowód osobisty, wybór studiów – to jedne z pierwszych dorosłych decyzji, podejmowane przez młode osoby, które osiągnęły pełnoletność. Jest wśród nich jeszcze jedna – na wagę życia, czyli rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku. Taką decyzję podjął Kamil Czerniecki z Zespołu Szkół w Libiążu – dziś 100 000 potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS, który doskonale wie, że kiedyś może odmienić czyjeś życie.
– mówi Kamil Czarniecki, 100 000 potencjalny dawca szpiku z projektu #KOMÓRKOMANIA
– dodaje Kamil Czarniecki, uczeń Zespołu Szkół w Libiążu
Tym, co wynoszą uczniowie z #KOMÓRKOMANII, jest nie tylko wiedza, ale również poczucie sprawczości i świadomość tego, jak ważna jest pomoc, którą każdy z nas może nieść.
Potencjalni dawcy szpiku, którzy rejestrują się w ramach projektu #KOMÓRKOMANIA, to osoby bardzo młode, które w bazie dawców szpiku będą wiele lat. Lekarze podkreślają, że to właśnie osoby młode o dobrym stanie zdrowia są „idealnymi dawcami”.
– mówi dr n. med. Agnieszka Tomaszewska, specjalista chorób wewnętrznych, hematologii, immunologii i transplantologii klinicznej, zastępca kierownika Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– dodaje dr n. med. Agnieszka Tomaszewska
– podsumowuje dr n. med. Agnieszka Tomaszewska
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która nie zmaga się ze znaczącą nadwagą. Do bazy można dołączyć w dowolnym momencie – nie tylko podczas akcji stacjonarnych, ale także zamawiając ze strony https://www.dkms.pl/ bezpłatny pakiet do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, który przyjdzie prosto do naszego domu.