Poznajmy laureatów 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS
Blisko milion czterysta tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla chorych zmagających się z nowotworami krwi w ramach Dotacji Fundacji DKMS. To już trzecia edycja programu, który ma na celu wsparcie finansowe organizacji ubiegających się o środki finansowe na projekty skupiające się na pomocy psychologicznej dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Do tegorocznej edycji wpłynęło aż 49 wniosków, spośród których Jury wybrało 21 do realizacji.
Dotacja Fundacji DKMS realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów i ma na celu zapewnienie długofalowej pomocy pacjentom oraz ich bliskim, poprzez dostarczenie specjalistycznego wsparcia, edukacji oraz niezbędnych narzędzi, tak potrzebnych do radzenia sobie z wyzwaniami zdrowotnymi i emocjonalnymi.
- mówi Ewa Nawrot, Starszy Koordynator ds. Współpracy z Organizacjami Pacjentów, Fundacja DKMS.
- dodaje Ewa Nawrot.
W wyniku głosowania, Jury wybrało 21 projektów, które otrzymają wsparcie finansowe o łącznej wartości 1.391.000 złotych. Lista beneficjentów Dotacji Fundacji DKMS obejmuje różnorodne inicjatywy, które będą miały duże znaczenie dla wsparcia pacjentów z chorobami hematologicznymi oraz ich rodzin. Proces wyboru był jasno zdefiniowany i opierał się na ocenie merytorycznej nadesłanych inicjatyw, zgodnie z celami i kryteriami określonymi w regulaminie.
– mówi prof. Marzena Samardakiewicz – Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych, Zakład Psychologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, członek Jury.
– dodaje prof. Samardakiewicz.
Jury w składzie: prof. Marzena Samardakiewicz – Prodziekan Wydziału Nauk Medycznych, Zakład Psychologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Izabela Dembicka-Starska – Członkini Zarządu Stowarzyszenia Klon/Jawor, koordynatorka projektów społecznych, Ewa Visan – Kierownik Zespołów Fundraisingu, PR i Programu Pacjenckiego Fundacji DKMS, Zuzanna Jastrzębska – Lider działu Follow up Fundacji DKMS oraz Małgorzata Paczyńska-Jędrycka – dr n. o kulturze fizycznej, była pacjentka, 17 miesięcy po przeszczepieniu szpiku, szczegółowo analizowało podczas obrad zgłoszone wnioski w oparciu o następujące kryteria:
Oto laureaci 3. edycji Dotacji Fundacji DKMS, którzy otrzymają wsparcie finansowe na realizację zgłoszonych projektów:
1. Fundacja Odzyskaj Zdrowie w ramach projektu „Razem Mocniejsi” zorganizuje warsztaty, indywidualne, spotkania oraz sesje relaksacyjne dla pacjentów a także przeprowadzi szkolenia dla wolontariuszy, aby wsparcie było jak najbardziej efektywne.
2. „Złap oddech z Naszpikowanymi” to projekt Fundacji Naszpikowani, w ramach którego udzielana będzie pomoc psychoonkologa i terapeuty oraz odbędą się zajęcia arteterapeutyczne. Fundacja zadba też o pokój wytchnieniowy, w którym będzie można bezpiecznie spędzać czas podczas choroby i rekonwalescencji.
3. Fundacja Dzieciaki Chojraki ponownie przygotuje ale tym razem w języku angielskim i ukraińskim „Help Box” czyli bajki terapeutyczne w formie pisanej i audio, które będą pomagać młodym pacjentom zrozumieć i wyrażać emocje związane z chorobą. Ponadto zaplanowane zostały szkolenia z wykorzystania kart terapeutycznych dla rodziców i personelu medycznego oraz poradnik „Pierwsza pomoc emocjonalna” dla rodziców. W poprzedniej edycji Fundacja przygotowała polskojęzyczną wersję bajek terapeutycznych, a także poprowadziła szkolenia online i stacjonarne, skupiające się na zrozumieniu emocji dzieci i technikach relaksacyjnych dla rodziców/opiekunów, personelu i wolontariuszy.
4. Stowarzyszenie Kierunek Zdrowie zrealizuje projekt „PoMoc”, który ma na celu zapewnić wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prawne i dietetyczne. Ponadto, skupią się na edukacji pacjentów w zakresie walki z nałogami, aktywności fizycznej, zdrowych nawyków żywieniowych oraz wsparciu w powrocie do pracy.
5. Fundacja Active Recovery zorganizuje szkolenia z komunikacji empatycznej dla lekarzy i pacjentów mające na celu ułatwienie porozumienia w trudnych sytuacjach podczas prowadzonej terapii i lepsze radzenie sobie ze stresem.
6. Fundacja Warszawskie Centrum Psychoonkologii będzie oferować konsultacje psychologiczne dla pacjentów Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Zaplanowano 50-minutowe spotkania z psychoonkologami, które będą dostępne zarówno dla pacjentów przebywających w placówce oraz dla tych, którzy zakończyli leczenie, a także dla ich bliskich.
7. Fundacja Dobre Znaki otrzymała dotację na projekt "TWÓJ (RAK) RUCH!", w ramach którego pacjenci będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologa, fizjoterapeuty oraz wziąć udział w warsztatach z onkokosmetologiem.
8. Fundacja Dobre Znaki dzięki projektowi „Twój (Onko) Rozwój” zapewni opiekę psychologiczną, a także poprowadzi sesje rozwojowe, porady socjalno-prawne oraz program Onkojogii.
9. Fundacja Dobrze Że Jesteś będzie kontynuować projekt z ub. roku tj. „Rozwój Ogólnopolskiej Sieci Onkowolontariatu", dzięki któremu powiększą zespół wolontariuszy onkologicznych. W tegorocznej odsłonie projektu zaplanowano także organizację grup wsparcia i terapię zajęciową dla pacjentów Gdyńskiego Centrum Onkologii.
10. Fundacja Onkologiczna Życie z Rakiem zorganizuje dla dorosłych pacjentów i ich bliskich warsztaty z psychoonkologami, podczas których będą mogli zrozumieć emocje związane z chorobą, nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem oraz uzyskać porady dietetyczne.
11. Fundacja z Pompą wesprze personel medyczny kliniki w Gdańsku w pracy z trudnymi przypadkami chorób nowotworowych u dzieci, poprzez szkolenia specjalistyczne i wyjazdy integracyjne.
12. Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu przygotuje webinaria dla rodziców i szkolenia dla personelu medycznego, mające na celu zastosowanie humoru jako wsparcia w budowaniu relacji z pacjentem.
13. Fundacja Anny Wierskiej „Dar Szpiku” zorganizuje serię warsztatów edukacyjnych skierowanych do nauczycieli – ich celem jest wyposażenie kadry pedagogicznej w wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego wsparcia uczniów zmagających się z chorobą.
14. Fundacja Równie Ważni będzie kontynuować ubiegłoroczny projekt „Razem dla równych szans”, oferujący pomoc psychologiczną i rozwojową dla rodzeństwa dzieci chorujących hematologicznie.
15. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Białaczki wyremontuje i wyposaży gabinet psychologiczny na oddziale hematoonkologii i transplantacji szpiku w Lublinie, tym samym zapewni potrzebne zaplecze dla pacjentów, ich rodzin i personelu medycznego.
16. Fundacja Rak'n'Roll będzie oferować wsparcie psychologiczne dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich po otrzymaniu diagnozy, w trakcie trwania choroby, jak również po jej zakończeniu. Projekt przewiduje organizację sesji terapeutycznych prowadzonych przez wykwalifikowany personel medyczny.
17. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie zainicjuje projekt „Wakacje od choroby nowotworowej”, w ramach którego na szpitalnym tarasie będą organizowane różnorodne aktywności i zabawy animacyjne, dedykowane małym pacjentom. Celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni, która umożliwi dzieciom chwilę zapomnienia o chorobie i radość z beztroskiej zabawy.
18. Fundacja Unicorn będzie kontynuować projekt „ON_Konsultacje”, który przewiduje 320 godzin konsultacji online dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich.
19. Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” zorganizuje turnus terapeutyczno-wypoczynkowy dla dzieci chorych onkologicznie i hematologicznie oraz ich bliskich, oferując opiekę psychologiczną i medyczną.
20. Fundacja Pani Ani zaprosi młodych survivors do Akademii AYA, gdzie będą odbywać się warsztaty i spotkania online, integrujące, motywujące i wzmacniające więzi w grupach równieśniczych.
21. Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne w projekcie „PoMoc psychologiczna. Wspólna sprawa” oferować będzie kompleksowe wsparcie i edukację pacjentów, w tym poradnictwo specjalistyczne i szkolenia dla personelu medycznego i wolontariuszy.