Znamy laureatów 6. edycji Grantu Fundacji DKMS
Pół miliona złotych na badania związane ze zwiększaniem szans pacjentów hematoonkologicznych otrzymali dr Paweł Ćwiek z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz dr Tadeusz Kubicki z Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku UM w Poznaniu. To już szósta edycja grantu Fundacji DKMS przeznaczonego dla młodych naukowców. Czy mamy powody do dumy?
Spośród niemal 40 nadesłanych projektów, 11 osób uzyskało to tej pory środki na realizacje swoich celów w różnych obszarach hematologii, transplantologii czy immunologii. Od kilku lat grant przyznawany jest w dwóch kategoriach naukowych – podstawowej i klinicznej. Te pierwsze realizowane są głównie w laboratoriach naukowych, te drugie z kolei są przeprowadzane w klinikach hematologicznych, bliżej pacjenta.
W 2024 roku w kategorii badań podstawowych nagrodzony został projekt dr Pawła Ćwieka „Identyfikacja mechanizmu molekularnego wyczerpania anty-CD19 CAR-T CD4+ przez komórki chłoniaka DLBCL”.
Dr Tadeusz Kubicki skupia się z kolei na ocenie minimalnej choroby resztkowej w krwi obwodowej u pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym leczonych przy zastosowaniu autologicznej transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych.
– mówi Katarzyna Szymańska, Koordynatorka Projektów Medycznych w Fundacji DKMS.
Wśród tych, które zakończyły się powodzeniem znalazł się m.in. projekt dr Agaty Szade, która swoją pracę zgłosiła do pierwszej edycji grantu. Dotyczyła ona możliwości indukcji produkcji G-CSF pod wpływem protoporfiryny kobaltu, tym samym zwiększając mobilizacyjny potencjał komórek krwiotwórczych i granulocytów.
– mówi dr Agata Szade.
– dodaje dr Agata Szade.
W 2023 roku laureatką grantu została z kolei dr Monika Mielcarek-Siedziuk z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która bada wpływ indywidualnie dobranej diety u dzieci na zredukowanie tworzącego się po przeszczepieniu zapalenia jelita grubego. W ten sposób powinno ograniczyć się powikłania, przyspieszyć odnowę hematologiczną szpiku i co najważniejsze – zwiększyć szanse pacjentów na wyzdrowienie.
Konkurencja jest duża, ponieważ niemal każdy zgłoszony projekt zasługuje na uwagę. Oceniają je najlepsi polscy specjaliści. Prof. dr hab. n. med. Lidia Gil, przewodnicząca komisji, prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, prof. dr hab. Przemysław Juszczyński, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak oraz dr Tigran Torosian, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS, Kierownik Ośrodka Dawców Szpiku.
W przypadku samego tylko układu krwiotwórczego istnieje kilkaset rodzajów nowotworów i każdy z nich wymaga nieco innej terapii. Obecnie to przede wszystkim chemio- i radioterapia.
Nowotwory krwi i szpiku często mają skomplikowane mechanizmy genetyczne i molekularne co utrudnia opracowanie uniwersalnych metod terapii. Dodatkowo komórki nowotworowe mogą rozwijać oporność na leczenie, które z kolei może spowodować wiele działań niepożądanych, utrudniając leczenie. Postęp w badaniach naukowych i rozwój nowych terapii zwiększa szansę skuteczniejszej walki z chorobami hematologicznymi i ratowania chorych
– mówi dr Tigran Torosian, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS.
Coraz częściej spotyka się leczenie kierowane lub terapie genowe jak np. CAR-T i chociaż uniwersalny lek pozostaje w sferze marzeń, dzięki młodym naukowcom mogą rozwijać się nowe terapie lub metody zwiększające skuteczność już istniejących.