Utwór „Możesz zostać bohaterem” powstał podczas realizacji projektu #KOMÓRKOMANIA w Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy. Uczniowie wraz z Justyną Musall - opiekunką koła wokalno-teatralnego, wiedząc, jak ważna jest edukacja młodych osób i szerzenie idei, zdecydowali się napisać piosenkę o dawstwie szpiku.
Link do teledysku na Youtube.
Dlaczego potrzebujemy bohaterów?
Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.
Wykonawcy zapytani, skąd wziął się pomysł i inspiracja do napisania utworu, odpowiadają bez zastanowienia i zawahania - z dobroci serca, chcemy pomóc i zmotywować jak najwięcej osób do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku.
Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów, a wielu Pacjentów nadal szuka swojego brata bliźniaka. Julia, Kuba, Oliwier, Stanisław i Nikodem chcą pokazać, że to my, niespokrewnieni Dawcy szpiku, mamy w wielu przypadkach decydujący głos w walce o zdrowie Pacjentów i możemy zmienić komuś świat.
Muzykę do tekstu skomponował Mateusz Krautwurst - wokalista, autor tekstów i producent muzyczny, założyciel Voice Office.
W 2016 roku stałem się przyczyną wzmożonej akcji krwiodawstwa, bo sam naprawdę potrzebowałem transfuzji. Tu sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo szukanie Dawcy niestety nie sprowadza się do ustalenia grupy krwi. Stąd - mam takie poczucie - popularyzacja problemu i uwrażliwienie ludzi na pomoc są bardzo ważne. Zwiększając liczbę potencjalnych Dawców, dajemy szansę na pozytywne rozwiązanie ludzkich problemów: wagi życia i śmierci. Cieszę się, że młodzi ludzie - wolontariusze Fundacji DKMS nie przeszli obok tematu obojętnie, a swoim zaangażowaniem zarazili i mnie, i muzyków, a także właścicieli The Boogie Town Studio, którzy wsparli nas przy produkcji piosenki w akcji #MożeszZostaćBohaterem.
Projekt #KOMÓRKOMANIA polega na edukacji z zakresu dawstwa szpiku kostnego w szkole oraz organizacji dnia rejestracji potencjalnych Dawców szpiku kostnego.
Ty też możesz znaleźć bohaterów w swojej szkole!